banner115

Abur cubura savaş açıldı

Abur cubura savaş açıldı

Türk Pediatri Kurumu, obeziteyle mücadele için başlattığı kampanya kapsamında, çocukların sağlıklı atıştırmalık alternatiflerine yönlendirilmesini hedefliyor.

 

Türk Pediatri Kurumu Başkanı, İstanbul Üniversitesi  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fügen Çullu Çokuğraş, toplumun temelini oluşturan çocukların "Abur cubur" olarak tanımlanan, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıdaları, kontrolsüzce ve bilinçsizce tükettiklerini belirterek çocukların abur cubur ısrarının olumsuz beslenmeye neden olduğunu vurguladı.

 

Toplumun temelini oluşturan çocukların abur cuburlar karşısında sağlıklı alternatiflere yönlendirilmesi gerektiğini ve bu konuda ailelere çok fazla görev düştüğünü belirten kampanya yetkilileri obezite ile ancak bu şekilde mücadele edilebileceğini belirtiyor.

 

3 yaşından itibaren çocukların haftada yediği 100 ara öğünün yaklaşık yüzde 25'inin abur cubur denilebilecek kalorisi yüksek gıdaların oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, kuru meyve, kuru yemiş, müsli, kaşar peyniri ve tahin-pekmezin ara öğün seçimi olarak gönül rahatlığıyla çocuklara yedirilebileceğini belirterek, "Doymuş yağ, şeker ve tuzun fazla olduğu abur cuburlar ebeveynlerce çocuklara nadiren verilmeli" uyarısında bulunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118