banner115

Beşiktaş'tan haciz açıklaması: "Borç ödenmişti"

Beşiktaş'tan haciz açıklaması:

Beşiktaş'ta bu sabah başlayan haciz şoku, işlemlerin ardından akşam saatlerinde sona erdi. Beşiktaş Kulübü'nde bu sabah saatlerinde başlayan haciz, akşam saatlerinde tamamlandı. Spor A.Ş. katında bulunan bütün mal varlıklarının tek tek tutanak altına alan yetkililer haciz işlemlerini tamamladı. Avukatların çıkışında güvenlik güçleri önlem alarak basın mensuplarına görüntü vermezken, güvenliklerle basın arasında kısa süreli tartışma çıktı. Öte yandan kulüp önüne gelen 100'e yakın taraftar da yönetimi protesto edip, başkan Fikret Orman'ı istifaya davet etti. Çevik taraftarların olay çıkarmaması için de çevik kuvvet hazır bekledi.

NEDEN HACİZ GELDİ, NELER YAŞANDI?
Yıldırım Demirören zamanından kalan 8.8 milyon dolarlık borcun Fikret Orman yönetimince 3.8 milyon dolara indirilerek yeni protokol yapıldığı ve taksitler halinde ödendiği öğrenildi. Yapılan anlaşma gereği, taksitlerde 1 günlük bir geçikme olması halinde varılan mutabakat ortadan kalkacak ve Beşiktaş 8.8 milyon doları ödemek zorunda kalacaktı.

Ancak 300 bin dolar olan ara ödemenin senet şeklinde verildiği fakat firma muhasebesinin verilen çeki 2 gün sonra işleme koyduğu bildirildi. O esnada bankada para olmadığı için karşılığını alamayan reklam firmasının protokol gereği işlem yapma hakkına sahip olduğu ortaya çıktı.

2 KAMYONLA HACİZE!
Reklam şirketinin avukatları yeniden yargıya başvurdu. 8.8 milyon dolarlık borç için haciz kararı çıktı. Beşiktaş Kulübü'ne gelen icra memurları, haczettikleri eşyaları götürebilmek için yük kamyonlarını kulüp binasına yakın bir noktada bekletiyor. Memurlar, binada çalışan herkesi dışarı çıkardıktan sonra eşyaların değerlerini biçti.

Sabah saatlerinde iki kamyon ile Beşiktaş kulübüne hacize gelen reklam firması avukatları hacize gerekçe olarak Beşiktaş'ın daha önce yaptığı protokole uymadığını ara ödemenin iki gün gecikmesi sebebi ile eski protokol üzerinden işlem başlattıklarını bildirdiler. Ancak siyah beyazlı kulübün avukatları bu durumun etik olmadığı ve kendi kayıtlarında borcun tamamen bitmiş göründüğünü savunarak hacize karşı çıktılar.

BAŞKANIN ODASINA GİRDİLER
Başkan odasının bulunduğu 13. kat kulüp derneğine ait olduğu için buraya çıkmaya çalışan firman avukatları bunun yasal olmadığını anlayınca 13. kata çıkmaktan vazgeçti ve BJK Spor A.Ş'nin bulunduğu katta işlemlerine devam ediyor.

İCRA MEMURLARI İLE KULÜP AVUKATLARI ARASINDA ANLAŞMAZLIK
Öte yandan demirbaş malzemelere biçilen maddi değerler konusunda ise icra memurları ile kulüp avukatları arasında anlaşmazlıklar çıktı... İcra memurlarının demirbaşların bedellerini düşük tuttuğu, kulüp avukatlarının ise buna itiraz ettiği belirtilirken, bu yüzden de tartışmalar yaşandığı ve olayların da bire bir Başkan Fikret Orman'a avukatlar tarafından telefonla aktarıldığı iddia edildi.

YÖNETİCİLER 5 SAAT SONRA GELDİ
Beşiktaş Kulübü'ne yapılan hacizin ardından siyah beyazlı yöneticiler yaklaşık 5 saat sonra Akaretler'deki kulüp binasına geldi. Siyah beyazlı yönetim kurulu üyelerinden Ahmet Ürkmezgil, Suat Orman ve Hakan Özkese de kulüp binasına giriş yaptı.

HUKUK BÜROSUNDAN AÇIKLAMA
Aktif Tanıtım adına Dedeoğlu Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada, borçla ilgili Fikret Orman döneminde ödeme protokolü yapıldığı ancak bu protokole uyulmadığı belirtilerek, "Yıldırım Demirören dönem borçlarından Beşiktaş Kulübü'nün Aktif Tanıtım'a olan 10 milyon dolara yakın borcu, İstanbul 1. İcra Müdürlüğü'nden ilamlı icra takibine konulması üzerine Sayın Fikret Orman yönetimi tarafından her ne kadar bir ödeme protokolüne bağlanarak, vadelere bağlanmışsa da söz konusu protokole uyulmadığından maalesef icra takibine kaldığı yerden devam edilerek, Beşiktaş Futbol Yatırımları San. ve Ticaret AŞ'nin tüm mal varlıklarına haciz işlemi uygulanmak zorunda kalınmıştır" denildi.

Haciz işlemlerine başlanmadan önce Beşiktaş Kulübü'ne yapılan tüm başvuru ve görüşme taleplerinden olumlu bir sonuç alınamadığı vurgulanan açıklamada, "Borçlu Beşiktaş Futbol Yatırımları AŞ hakkında İstanbul 1. İcra Müdürlüğü'nden başlatılan icra takibi miktarı faizler hariç 8 milyon 839 bin 602 ABD dolarıdır" ifadesine yer verildi.

BEŞİKTAŞ KARŞI DAVA AÇTI! "BORÇ ÖDENMİŞTİ" AÇIKLAMASI
Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ, Aktif Tanıtım'ın başlattığı icra takibiyle ilgili Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklama yaptı.

Beşiktaş Futbol Yatırımları ve Sanayi AŞ ile Aktif Tanıtım ve Matbaa Hizm. Tic. Ltd. Şti. arasında daha önce sulh protokolü imzalandığı belirtilen açıklamada, "Şirketimiz protokol gereği tüm yükümlülüklerini, ödemelerini eksiksiz olarak yerine getirmiştir. Ancak Aktif Tanıtım ve Matbaa Hizm. Tic. Ltd. Şti., protokolün ihlal edilmiş olduğunu öne sürerek alacakları ile ilgili olarak şirketimiz aleyhine icra takibi başlatmıştır. Bunun üzerine şirketimiz tarafından borçlu bulunmadığımızın tespiti amacıyla menfii tespit davası açılmıştır. Hukuki süreç devam etmekte olup, yargı kararının beklenmesinin gerektiği açıktır" ifadelerine yer verildi.

HACİZ HABERİNİ DUYAN TARAFTARLAR KULÜBE KOŞTU
Haciz olayı Beşiktaş taraftarları arasında büyük tepkiye neden oldu. Haberi duyan Çarşı ve Karagümrük Beşiktaşlılar Birliği'nin çok sayıda üyesi kulüp binasının önüne geldi. Tribün liderleri, özellikle başkan Fikret Orman aleyhine sert açıklamalar yaparak, "Beşiktaş Kulübü sahipsiz değildir. Gerekirse buraya taraftar yığar, başkanın koltuğu dahil tek bir çöp dahi aldırmayız" dediler.

"BORÇ ÖDENMİŞTİR AÇIKLAMASINA" CEVAP GELDİ
Siyah beyazlıların borcu olmadığına dair yaptıkları açıklamaya reklam firması, avukatı aracılığı ile cevap verdi. Reklam firmasının karşı açıklaması şu şekilde:
"Bu sabah itibariyle Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş. aleyhine başlatmak zorunda kaldığımız haciz işlemlerine ilişkin Beşiktaş Kulübü'nün doğru olmayan ve gerçekleri örtmeye yönelik açıklamalarını üzülerek izlemekteyiz. Borca ilişkin 2006 Yılında İstanbul Asli 14. Ticaret Mahkemesi'nde açılan ana davanın kazanılmasından sonra Sayın Fikret Orman Yönetimi ile yapılan ödeme Protokol'üne uyulmaması üzerince Beşiktaş Futbol Yatırımları A.Ş. ile ikinci bir dava süreci yaşanmış ve o dava da Müvekkilimiz lehine sonuçlanmıştır. Özetle Beşiktaş Kulübü'nün ödemeleri protokole göre yaptıkları ve her hangi bir borçlarının bulunmadığına ilişkin İstanbul 21. İcra Hakimliği'nde açtıkları dava da BJK'nin aleyhine Eylül 2014 tarihinde sonuçlanmış olup bu itibarıyla Beşiktaş Kulübü Yönetimi'nin borçlarını Protokol şartlarına uygun olarak ödediklerine dair açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır. Eylül 2014 tarihinde ikinci davanın kazanılmasından sonra da 2006 Yılından bu yana var olan bir alacağı tüm iyi niyetimize rağmen Beşiktaş Yönetimleri ödemeyerek bir sonraki yönetime devretmeyi başarı olarak görmektedirler. Şu an itibariyle tarafımıza sunulmuş bir ödeme planı yoktur. Beşiktaş Kulübü Avukatları Sayın Başkan Fikret Orman'a ve Sayın Ahmet Nur Çebi'ye ulaşamadıkları için bir ödeme planı sunamadıklarını beyan etmişlerdir."

AVUKATLAR İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNDEN ÇEVİK KUVVET İSTEDİ
Bu arada içeride bulunan firma avukatlarının Beşiktaş ilçe emniyet müdürlüğünden çevik kuvvet talebinde bulundukları bildirildi. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürü ile bizzat görüşen avukatların siyah beyazlı taraftarların taşkınlık yapmasından çekindikleri için böyle bir talepte bulundukları öğrenildi.

AA / CHA / DHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118