Öcalan'ın Fethullah Gülen Çelişkisi

Öcalan'ın Fethullah Gülen Çelişkisi

Bursa'da 'Yeni Anayasa Paneli'nde konuşan Zaman Gazetesi Yazarı Hüseyin GülerceFethullah Gülen'e selam gönderen Abdullah Öcalan'ın düzeltme yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi.

Gülerce, "Sızdırılan tutanaklardaki sözlerden sonra bölgede Öcalan aleyhine büyük bir tepki doğdu. Heyet 3'üncü defa gittiğinde bu tepki kendisine aktarılınca, kendince bir düzeltme ihtiyacı doğdu. Bence selam falan gönderdiği yok" dedi.

"KİME GÖRE AKİL ADAM?"

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Tayyare Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Yeni Anayasa Paneli'ne Prof. Dr. Mustafa Erdoğan, Doç. Dr. Osman Can veZaman Gazetesi Yazarı Hüseyin Gülerce katıldı. Hüseyin Gülerce, 'akil insanlar' konusunda ortaya atılan isimlerin tartışma yaratacağını belirterek şunları söyledi: "Kim akil adam, kime göre akil adam? Bu tartışma konusu. Ancak bu sürecin başarılı olabilmesi için her kesimin, sivil toplumun da taşın altına elini koyması lazım. Kürt meselesinin çözümünde objektifliği bilinen, vicdanının hür olduğu bilinen insanın devreye girmesinde fayda var. Bu işi akil adamlar değil de başka bir isimle de götürmek söz konusu olabilir. İsim önemli değil ama bir tarafta İmralı, bir tarafta hükümet varmış gibi bir havadan çıkarmak için faydalı olabilir."

"ÖCALAN GÜLEN CEMAATİ'NDEN RAHATSIZ OLMUŞ"

Hüseyin Gülerce, 'Abdullah Öcalan'ın Fethullah Gülen'e selam göndermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusu üzerine şunları söyledi:

"Gülen cemaati, hizmet hareketi, gönüllüler hareketi diye bilinen bir hareket. Bu meselede pek çok konuda olduğu gibi, maalesef işin içerisine karıştırılıyor.Abdullah Öcalan'ın Milliyet Gazetesine sızdırılan tutanaklarında da gördük. Bence Öcalan Güneydoğu'da hizmet hareketinin insanımıza yönelik hayır işlerinden biraz rahatsız olmuş. Öyle hissediyorum. Bir maksat var. İşin içine BediüzzamanSaid Nursi Hazretlerini de kattı. Sayın Gülen hakkında ileri geri laflar etti. Anladığım kadarıyla bu bölgede Öcalan aleyhine büyük bir tepki doğurdu. Heyet 3'üncü defa gittiğinde bu tepki kendisine aktarılınca, kendince bir düzeltme ihtiyacı doğdu. Bence selam falan gönderdiği yok."

"SÜRECİN AKTÖRÜ AK PARTİ"

Doç. Dr. Osman Can da siyasi bir sorunla karşı karşıya olunduğunu ifade ederek, akil adamlar tartışmasında ciddi kuşkuları olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Can kararın hükümete ait olduğunu dile getirerek şöyle dedi: "Politik bir mesele ve hükümetin bu konuda karalılığı olduğu için yürütülen politika yürütme politikası. Öncelikli muhatap hükümet. Karar ona ait. O bu süreci başlattı. Sürecin aktörü parti olarak Ak Parti. Onun ötesinde Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir. Hükümetin bu konuda politikayı yürütebildiği sürece akil adamların parlamentoda ele alınması, açık bir öneri gelmediği sürecek gerekli olmayabilir. Tüm bunların cevabını önümüzdeki süreçte alacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER