Gözden geçirme 6 ayda bir yapılacak

Gözden geçirme 6 ayda bir yapılacak

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türkiye Başanalisti Eileen X. Zhang, Türkiye'nin yeni ihracat pazarları yaratarak, Avrupa'da derinleşen krizin etkisiyle daralar pazarın olumsuz etkilerinden uzak durabildiğini belirterek, ''Not artırımımızda yeni ihracat pazarlarının yaratılması etkili oldu. Cari açıktaki azalma ve ihracatın beklenenden hızlı güçlenmesi ve mali hesaplardaki güçlenme not artışını etkiledi'' dedi. 

Türkiye kredi notunda ya da not görünümünde bir sonraki değerlendirmenin ne zaman gelebileceğine ilişkin soruya cevaben Zhang, ''Not görünümünü yeniden değerlendirme süremiz genellikle 12 ayı kapsıyor. Regülasyon gereği gözden geçirmemizi her 6 ayda bir yapacağız. Tam tarih belli olmamakla beraber bir sonraki değerlendirmemizi bu yılın sonuna doğru yapacağımızı sanıyorum'' şeklinde konuştu. 

Zhang, ayrıca Türkiye'nin önümüzdeki dönemde dış finansman ihtiyacını azaltarak, hızlı büyümesini sürdürüp sürdürmeyeceğinin de yakından gözlemleneceğine dikkat çekti. 

AA

YORUM EKLE
banner120
SIRADAKİ HABER