ERDOĞAN: "Şehitlerimizin Kanı Yerde Kalmayacak" DEDİ

"Bugün Batman'da 7 askerimizin şehadetini anmadan geçemeyeceğim. Bu gelişmeler düşmanımıza karşı kinimizi daha da artırmaktadır. Terörle mücadelemizi hiç aksatmadan, kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız" diye konuştu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Din Görevlileri Buluşması’nda yaptığı açıklamada Batman'daki şehit haberleri ile ilgili konuştu. Erdoğan konuşmasında 'ugün Batman'da 7 askerimizin şehadetini anmadan geçemeyeceğim. Bu gelişmeler düşmanımıza karşı kinimizi daha da artırmaktadır. Terörle mücadelemizi hiç aksatmadan, kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' dolayısıyla düzenlenen etkinlikte din görevlilerine hitap etti. Erdoğan, ilk olarak Batman kırsalında, zırhlı askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan 7 asker için "Bugün Batman'da 7 askerimizin şehadetini anmadan geçemeyeceğim. Bu gelişmeler düşmanımıza karşı kinimizi daha da artırmaktadır. Terörle mücadelemizi hiç aksatmadan, kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Şehitlerimizin, gazilerimizin kanlarını yerde bırakmayacağız" diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi gecesi okudukları selarla darbeye karşı halkı çağıran tüm din görevlilerine teşekkür etti. Almanya'nın Köln kentinde cami açtıklarını hatırlatan Erdoğan, "Almanlar, bu camimizi yoğun şekilde ziyaret ediyorlar. Gerçekten bu ziyaretten memnun oldum. Temenni ederim ki birçoklarının da hidayetine vesile olur. Eser müessiri ile zengindir. O ilin valisi, belediye başkanına da gelmiş, geçmiş hepsine teşekkür ediyorum" dedi.

'CAMİLERİMİZİN KAPILARININ AÇIK OLMASI GEREKİR'

"Bütün camilerimizin kapılarının açık olması gerekir" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Hocalarımızın imam, müezzin beraber iş bölümüyle kapıların açık olmasını sağlaması lazım. Çünkü bu milletin eninde sonunda toplanacağı yer camilerdir; ancak bunu sevdirmemiz başarmamız lazım. Biz de üzerimize düşeni yapacağız. Köln'deki konuşmamda kadınlarımıza camilerin kapısının açık olması gerektiğimi söyledim. Bir hanımefendi bu konudan çok mutlu olduğunu söyledi. 'Beni ve arkadaşımı Kayseri'de camiye sokmadılar, biz de kapının dışında namazımızı kıldık' dedi. 'Camilere kadınlar giremez' diye bir hadis ayet mi var? Ben ne okudum ne gördüm ne duydum ne biliyorum. Artık bu yanlış tabuların yıkılması lazım. Bunu başta Diyanet İşleri Başkanı'nın yürütmesi lazım. Bunları aşacağız. Garip şeylerle karşı karşıya kaldık. Bir diyanet işleri başkan yardımcımız kadınsa 'Bunları aştık' demektir. Ecdadımıza bile baktığımızda camilerin tepelerinde kafesler vardır. Niye koyulmuştur bunlar? Hanımlarımız camilere gelsin, diye. Çocuklarımızın, kadınların ayaklarını camiye alıştıracağız. Böylece cami Müslümanların cem olduğu yerdir, bunu bu şekilde ilan edeceğiz. Bu adımları atacağız, başka çaremiz yok. Eğer biz konuşmazsak eğer o zaman birileri çıkıyor, onlar konuşmaya başlıyor. Onlar konuştuğu zaman meydan onlara kalıyor. Yanlışım var ise beni de uyarın."

'GENÇLERİMİZİN AYAKLARI GÜN GEÇTİKÇE CAMİLERDEN ÇEKİLİYOR'


Yeni iletişim araçlarının günlük hayatın merkezine oturduğu, garip dönemin içinde olunduğunu belirten Erdoğan, "Teknolojik imkanlar bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan da insani ilişkilerimize büyük zararlar veriyor. Bugün birçoğumuzun telefona ve televizyona ayırdığı zaman inanın evine, eşine, çocuğuna, anne ve babasına ayırdığı zamanı aşabiliyor. Sadece sosyal ilişkilerimiz değil, dini yaşantımızda bu süreçten etkileniyor. Gençlerimizin ayakları gün geçtikçe camilerden daha fazla soğuyor. Maalesef ülkemizin pek çok yerinde cami cemaatimizin yaş ortalamasının artmasının sayısal bakımdan da azalmasının sebebi budur. FETÖ ve DEAŞ gibi yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeni de yine manevi boşlukların ilgili kurumlarımız tarafından doldurulamamasıdır. Şayet gençler yaşadıkları savrulmaların çözümlerini hemen yanı başındaki camilerde değil başka yerlerde arıyorlarsa ortada yanlış giden bir şeyler vardır. Camiler yüce Rabb'imizin yeryüzündeki tecellisidir" diye konuştu.


'KARANLIK GÜNLERİN TEKRAR YAŞANMASINA MÜSADE EDEMEYİZ'

Din görevlilerinin ötekileştirici ve insanların bir kesimini dışlayıcı ifadelerden uzak durması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Bu ülke senelerce mezhep, etnik temelli kavgalar yaşadı. Birileri aramızdaki farklılıkları kaşıyarak bizi birbirimize düşürmeye, komşuyu komşuya kırdırmaya çalıştı. 1970'lerin sonunda kimi şehirlerimizde bu proje maalesef başarılı oldu. Müslüman aynı delikten ikinci kez ısırılmaz. Bizler de o acı günlerin, o karanlık günlerin tekrar yaşanmasına müsaade edemeyiz. Bu konuda siz kardeşlerime önemli görevler düşüyor" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 18:37
YORUM EKLE
banner120
SIRADAKİ HABER