Anne Sütü Bankası’na Erdoğan’dan onay

Anne Sütü Bankası’na Erdoğan’dan onay

Bakan Müezzinoğlu açıkladı

Anne Sütü Bankası’na Erdoğan’dan onay

“İFSADBANK” olarak da bilinen anne sütü bankası Bakanlar Kurulu gündemine de taşınmıştı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre Başbakan Erdoğan da eski adıyla “Anne Sütü Bankası” yeni adıyla “Anne Sütü Merkez”lerine sıcak bakıyor. Müezzinoğlu, süt anneliği projesiyle ilgili, ’Bakanlar Kurulumuzdan ve başbakanımızdan bu konuyla ilgili, yasal çalışmalarla ilgili süreci başlatmamız yönünde bakış açısını aldık. Şimdi önümüzdeki bir iki ay içinde yasal düzenleme çalışmaları yapacağız’’ dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, süt anneliği projesiyle ilgili,’’Bakanlar Kurulumuz’dan ve başbakanımızdan bu konuyla ilgili, yasal çalışmalarla ilgili süreci başlatmamız yönünde bakış açısını aldık. Şimdi önümüzdeki bir iki ay içinde yasal düzenleme çalışmaları yapacağız’’ dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ‘’Ulusal Toplum Ruh Sağlığı Sempozyumu’’ sonrası gazetecilerin soruların cevapladı.

Anne Sütü Bankacılığı

Müezzinoğlu, ‘’Bakanlar Kurulu’nda anne sütüyle ilgili sunum yapıp yapmadığı?’’ sorusu üzerine de bilgilendirme yaptığını belirtti. Bu konudaki değerlendirmelerin sürdüğünü bildiren Müezzinoğlu, ‘’Bakanlar Kurulumuzdan ve başbakanımızdan bu konuyla ilgili, yasal çalışmalarla ilgili süreci başlatmamız yönünde bakış açısını aldık. Şimdi önümüzdeki bir iki ay içinde yasal düzenleme çalışmaları yapacağız’’ dedi.

Bir başka soru üzerine ilk etapta hukukçularla toplanarak mutfak çalışması yapacaklarını belirten Müezzinoğlu, 1-1,5 ay sonra mutfaktan çıkanları kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. ‘’Sayın Başbakanın konuyla ilgili başka bir talimatı oldu mu?’’ sorusuna Müezzinoğlu, ‘’Hayır. Bu konu belli. Başka ne olsun? Konuyla ilgili gerek uygulama, gerekse tedbir ayağında ideal bir çalışmayı yapmamızı istedi’’ dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, sistemin ‘’Süt Anne Merkezleri’’ adı altında oluşturulacağını belirterek, süt anneliğinin toplumda yeri olduğunu, Süt Anne Merkezleri’ni kurarak süt kardeşliği projesinin güçlü hale getirileceğini söyledi. Müezzinoğlu, merkezlerin, yenidoğan yoğun bakım veya kadın doğum servislerinde kurulacağını bildirdi. Bir gazetecinin, ‘’süt kardeşliği projesine’’ yönelik görüşünü sorması üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, konuyla ilgili görüşlerini Bakanlar Kurulu toplantısında bildirdiklerini söyledi.

Bakan Şahin, şunları belirtti:

‘’Uygulamada toplumun kafa karışıklığının giderileceği, soy ağacının devam etmesi özellikle inançlarımıza göre süt kardeşliğinin haram dairesi içerisinde karıştırılmaması gerekiyor. Bunu karıştırmayacak tedbirleri alacak yasal alt yapının oluşması çok önemli. Oluştuğu zaman prematüre doğan veya birçoğu ölen çocuklarımızın hayatını kurtarmış olacağız.’’ Şahin, konuyla ilgili temel, hukuki alt yapının yanı sıra uygulama boyutundaki takip, izleme ve değerlendirme sistemlerinin oluşturulmasının önemine değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER