banner115

Darbeyi altüst eden talimatlar

Genelkurmay Başkanlığı Karargahında, TSK içerisindeki FETÖ mensubu bir grup subay tarafından başlatılan darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. Fakat darbe öncesi edinilen istihbarat bilgilerinin ardından alınan önlemler ise tüm planları altüst etti.

Darbeyi altüst eden talimatlar

 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kendilerini 'Yurtta Sulh Konseyi' olarak tanımlayan ve Gülen Hareketi ile ilişkili olduğu iddia edilen bir grup asker tarafından gece saat 22.00 dolaylarında gerçekleştirilen askerî darbe teşebbüsünün başarılı olamaması yüce Türk Milletin demokrasiye olan inancının zaferi olarak tarihe yazılmıştır. Fakat bu darbe girişiminin engellenmesi öyle sanıldığı gibi çok da basit olmamıştır.

15 Temmuz 2016 Cuma günü Paralel Devlet Yapılanması tarafından yapılmaya çalışılan başarısız darbe teşebbüsü, devlet tarafından öncesinde haber alınmış, darbe yapılacağı istihbaratı ile darbenin başlaması arasında geçen zamandaki gelişmeler ise şöyle cereyan etmiştir.   

*16.00: Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), darbe planını ihbar ediyor.

*16.30: MİT Müsteşarı Hakan FİDAN, Genel Kurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler’i TSK’daki hareketlenmeden haberdar ediyor.

*17.30: MİT Müsteşar Yardımcısı Genel Kurmay Karargahı’na gidip, Genel Kurmay İkinci Başkanına darbe planı hakkında detaylı bilgi veriyor.

*18.00: Bilgilendirme ile yetinmeyen MİT Müsteşarı olayın önemine binaen, bizzat Genel Kurmay Karargahı’na gidip, Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar, Genel Kurmay İkinci Başkanı Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak ile gizli bir toplantı yapıyor. Toplantıda tüm detaylar konuşuluyor ve karşı tedbirler tartışılıyor.

*18.30: Toplantının akabinde Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar tüm birliklere şu talimatları gönderiyor.

- Tüm ülke hava sahasının uçuşlara kapatılması,

- Askeri uçakların hiçbir şekilde havalanmaması,

- Birlik hareketliliğinin yasaklanması,

- Tank hareketliliğinin yasaklanması,

- Kara Hava Havacılık Okulu’ndaki faaliyetlerin denetlenmesi için Kara Kuvvetleri Komutanı’nın buraya gönderilmesi.

21.00: Darbe planının deşifre olması nedeniyle gece saat 03.00’te planlanan darbe saati öne çekilerek, darbe resmen başlatılıyor. Genel Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı ile Genel Kurmay İkinci Başkanı enterne ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER