banner115

SIRADA KİM VAR?

Okuyucularım ve takipçilerim gayet iyi bilirler. Genelde köşe yazısı yazmıyorum. Ancak Eyüpsultan'a kadar uzanabilecek  çok önemli olaylar var ki, yazmamak mümkün değil. 

Bugün saat 12:00 civarında, gazeteci dostum Mehmet Mert'in gönderdiği bir whatsapp mesajı ile Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun istifa ettiğini öğrendim.  Esenyurt Belediyesi'nin Basın Yayın Müdürlüğü tarafından yapılan bir açıklama da gönderilmiş. Bu açıklamaya göre Necmi Kadıoğlu sağlık sorunlarından dolayı istifa etti. Tabii ki gerçek nedenleri bundan farklıdır. 

İstanbul'un en büyük şantiyesi konumunda olan Esenyurt'un nereden nerelere geldiği çok fazla konumuz olmamakla birlikte; Esenyurt, inşaat ekonomisinin zirve yaptığı ilçe olarak tarihe geçmiştir. İstanbul'da en yüksek bütçe Esenyurt'tadır. Her babayiğit böyle bir yeri bırakıp sağlığım bozuldu diye istifa etmez...
Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu'nun istifası Eyüpsultan'da bizi neden ilgilendirsin? diye sorulan soruları duyar gibiyim. Aslında hemen hemen herkes biliyor. Günlerce konuştuk.  Ak Parti yönetimi tarafından istifa ettirilecek belediye başkanlarının isimleri tek tek sayıldı. 

Hatta geçtiğimiz günlerde Esenyurt'ta, eski bir belediye zabıtası tarafından ayaklarından vurulan, gazeteci arkadaşım Ali Tarakçı'nın 31 Ekim günü yazdığı bir makalesinde konu tam da buydu. 

Ha sakın ola ki bu cümleden Tarakçı bundan dolayı vuruldu gibi bir sonuç çıkarılmasın. 
Tarakçı yazısında şunları kaydetmiş: 

"İstanbul'da 6 belediye başkanı; Üsküdar, Eyüpsultan, Beykoz, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler istifa ettirilecek.  İstifa ettirilecek belediye başkanlarından biri oldukça hasta. Diğeri ise FETÖ ilişkisinden dolayı. Diğer ilçelerde ise partinin oyları düşük olduğu için... Özellikle 3. bölgeden bir belediye başkanının yüzde 50 gitme, yüzde 50 gitmeme ihtimali var. Bu ilçede muhalefet partisi yüzde 12 civarında önde gözüküyor.  Bu 7 ilçede AK Parti seçim kaybedebilir. Çünkü muhalefet bu ilçelerde önde gözüküyor. Bu ilçelerle ilgili anketler Erdoğan'ın masasının üzerinde. Aynı zamanda bu ilçeler kaybedildiğinde İstanbul kaybediliyor. Bu yüzden geçtiğimiz hafta Erdoğan başkanlığında İstanbul İl Binası'nda yapılan Değerlendirme ve İstişare toplantısında start verildi. İlk istifa bu hafta içerisinde olacak. Ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın belki de basın toplantısı bile düzenlemeden istifa edecek. Ardından Üsküdar, Beykoz, Zeytinburnu olarak devam edecek. Sonra sıra Esenyurt ve Bahçelievler'e gelecek"

Tarakçı yazısında istifa sırasını ve zamanlamayı tam olarak verememiş olabilir ki çok doğaldır, ancak bizim buralarda konuştuğumuz sözlerin hemen hemen aynısı. Tek fark basın toplantısı bile düzenlemeden istifa eden başkan Remzi Aydın değil, Necmi Kadıoğlu oldu. Eyüpsultan'da Başkan Remzi Aydın şu anda görevinin başında. Ancak bugün saat 11:00'e kadar Necmi Kadıoğlu'da görevinin başındaydı. 

Bu durum azrail gibi, ne zaman geleceği belli olmuyor. Bir bakıyorsunuz, emir gelmiş, başkanlık bitmiş..
Diyecek fazla bir şeyimiz yok. Ne diyelim, siyaset böyle birşey. Dün yanında olanlar bugün arkandan güle güle bile demezler. Çünkü çok önemli bir işleri vardır. Yerine gelenin yanında etrafa gülücükler dağıtmakla meşguldürler..
YORUM EKLE