Soğuk havalar kan bağışını azalttı

Soğuk havalar kan bağışını azalttı

Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, havaların aşırı soğumasının, gönüllü kan bağışlarının azalmasına neden olduğunu söyledi.

Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi olarak Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat'ta çalışmalarını yürüttüklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Geride bıraktığımız 2014 yılında kan bağışı hedefimiz ülke genelinde 1 milyon 859 bin üniteydi. 1 milyon 860 bin kan bağışı alarak bu hedefi gerçekleştirdik. Bölge olarak 85 bin ünite kan bağışı hedefimiz vardı. Bu hedefimizi de gerçekleştirdik ancak son günlerde soğuk havalar nedeniyle gönüllü kan bağışında sıkıntılar yaşıyoruz. Kış aylarında sağlık kuruluşlarında tedavi edilen hastaların sayısında ve bu tedavilerde gerek duyulan kan ürünleri ihtiyacında değişme olmuyor."

Yıldırım, gönüllü kan bağışı sayısının düşmesi nedeniyle kan stoklarının azaldığını ifade ederek, "Azalan kan stokları ihtiyacın karşılanmasında gecikmeler yaşanmasına sebep oluyor" dedi.

"Kan bağışı, her sağlıklı bireyin bir görevi"

Yıldırım, kan bağışında bulunabilecek 18 - 65 yaş arasındaki herkesi Türk Kızılayı'nın kan bağışı merkezlerinde, kan alma birimlerinde ve gezici kan bağışı ekipleri aracılığıyla kan bağışında bulunmaya davet etti.

Kan bağışının artmasıyla, sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların kan ihtiyaçlarının karşılanmasında dönem itibarıyla yaşanan sorunların giderilebileceğini aktaran Yıldırım, düzenli şekilde kan bağışında bulunmanın önemine değindi.

Yıldırım, kanın acil değil sürekli ihtiyaç olduğuna ve bağışlanan 1 ünite kandan 3 kan ürünü elde edildiğine dikkati çekerek, "Böylelikle yapılan kan bağışıyla 3 kişinin hayatının kurtulmasına vesile olunuyor. Kanın tek kaynağının insan olduğu bilinerek kan bağışı yapmanın toplumdaki her sağlıklı bireyin bir görevi olduğu unutulmamalı" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER