banner115

Kalp krizi en çok kış aylarında görülüyor

Kalp krizi en çok kış aylarında görülüyor

Soğuk havalar damarları daraltıyor, koroner kalp hastaları bu daralmadan ciddi derecede etkileniyor, kan basıncı yükseliyor, kanın pıhtılaşma özelliği artıyor, kalbin kanlanması azalıyor. Bu durum göğüs ağrısına, kalp krizine, ciddi aritmilere ve ani ölümlere sebep olabiliyor.

Kalp krizlerinin en çok kış aylarında görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, kalp hastalığı olanların, şeker hastalarının ve ileri yaştaki kimselerin, kış mevsiminin soğuk havasından zarar görmemek için şimdiden önlem almaları gerektiğini söyledi.

KALBİMİZİ KIŞA NASIL HAZIRLARIZ?

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, önceden koroner kalp hastalığı olup, gerekli tedaviyi görmüş ve kullandıkları ilaçlarla bir yakınması olmayan hastaların, şeker hastalarının ve ileri yaşta olup kalp hastalığı olmadığı düşünülen kimselerin, her hangi bir yakınmaları olmasa bile, “kalpte sessiz kanlanma azlığı” olabileceğini, bu durumun kalp krizi riski yaratabileceğini belirtti.

Kalpte “sessiz kanlanma azlığı” olan kişilerin kışa girmeden önce mutlaka yeni bir sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğine dikkat çeken, Avcı, “Soğuk havalar damarları daralttığı için, koroner kalp hastaları bu daralmalardan ciddi derecede etkileniyor. Kanın pıhtılaşma özelliği artıyor, kalbin kanlanması azalıyor. 'Kalpte sessiz kanlanma azlığı' olduğunda kalp krizi artıyor ve ani ölümler olabiliyor. Yapılacak efor testi ve/veya ilaçlı efor testi ile kalpte, gizli kansızlık ve zorlanmanın olup olmadığının araştırılması, var ise, gerekli tedavinin yapılması gerekir; böylece, kış mevsiminin olumsuz koşullarına karşı önlem alınmış olur” dedi.

KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN EECP (RİTMİK MASAJ)

Kışa kalbi hazırlamak için EECP (Ritmik Masaj ) yöntemini tavsiye eden Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı EECP’nin koruyu bir tedavi olduğunu, kalp damarlarını genişletip, kalbin damar ağını zenginleştirerek, “Doğal Bypasslar” oluşturduğunu vurguladı. Dr. Avcı, kış mevsimi öncesi 35 saatlik EECP tedavi kürü ile kalp ve damarlara sağlanacak desteğin, soğuğun ve kalp krizinin zararlarından kalbi koruyabileceğini belirtti.

TRT Haber
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118