banner115

Hemofili hastaları artık hayatla barışık

Hemofili hastaları artık hayatla barışık

17 Nisan Dünya Hemofili Günü kapsamında bu yıl da hemofoli hastalarının sorunlarına ve hastalıkla ilgili çözümlere değinildi.

 

Hemofilinin pıhtılaşmayı sağlayan maddelerin doğuştan itibaren olmadığı veya bozuk olduğu, ömür boyu süren bir hastalık olduğunu belirten Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, zamanında durdurulmayan ve tedavi edilmeyen kanamalar sonucunda hastaların kaybedilmesi yada çoğunlukla kas ve eklemlerin bozulması sonucunda sakatlık vakalarına rastlandığını söyledi.

 

Hastalığın yaklaşık her on bin kişiden birinde görüldüğünü vurgulayan Prof. Dr. Bülent Zülfikar dünyada 730 bin civarında hasta olduğunu belirtiyor. Aile fertlerinden birinde hemofili olmasının şüphe uyandırması gerektiği ifade edilirken, bebek hemofililere 2 yaş dolmadan tedaviye başlanmasının sakat kalma ihtimalini ortadan kaldırdığı kaydediliyor.

 

Uzmanlar hemofilinin en önemli belirtileri arasında kan alınan yerlerdeki kanamaların durmamasını ve zaman zaman tekrarlayan burun kanamalarını gösterirken hemofili hastalarına ise hareketli olmaları ve ilaçlarını daima kanama olmadan yapmaları doğrultusunda tavsiyeler veriyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118