banner115

Vali Mutlu: “İstanbul’u yaşaman lazım”

Vali Mutlu: “İstanbul’u yaşaman lazım”

10 Soruda İstanbul” köşemizin bu haftaki konuğu İstanbul Eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu oldu.

 

Vali Mutlu, 1956 yılında Rize’nin Fındıklı ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1985 yılında Kocaeli Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. Pek çok il ve ilçede görev yapan Vali Mutlu, 31 Mayıs 2010 tarihi itibarıyla İstanbul Valisi olarak göreve başladı.

 

Vali Mutlu, emekli tarih öğretmeni Gül Mutlu ile evli olup, iki erkek çocuk babasıdır. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle Merkez Valiliği görevine atanmıştır.

 

Vali Mutlu’ya verdiği içten yanıtlar için teşekkür ediyor, keyifli röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

1-Daha önce hiç görmemiş birine İstanbul’u nasıl tasvir edersiniz? Şehri gezdirmeye çıkarırken onu ilk nereye götürürsünüz?

 

İstanbul'u hiç görmemiş birine şunu söylemek lazım "Bu şehri mutlaka görmen gerekiyor, git en kısa zamanda bu şehrin havasını, ruhunu hisset. Şehri görmeden bu şehri tanıman mümkün değil. İstanbul'u yaşaman lazım."

 

2-İstanbul dünya tarihi için çok önemli bir yerde duruyor. Peki, sizin için nerede duruyor?

 

Bizim kutsal şehirlerimiz var: Mekke, Medine, Kudüs. İstanbul da bu manada kutsal, çünkü Peygamber Efendimiz tarafından bir övgüye mazhar olmuş, övülmüş bir şehir ve feth olması konusunda da müjdelenmiş bir şehir. O nedenle böyle bir müjdeyi Peygamber Efendimiz tarafından almış, mübarek özelliği olan müjdeli özelliği olan bir şehir. O nedenle Mekke, Medine, Kudüs ile mukayese değil ama mübarek beldeler içerisine alınması gerekli olan bir şehir olarak düşünüyorum. Dolayısıyla bu şehri tarif eden en önemli hususiyetinin manevi kıymeti olduğu kanaatindeyim. Ebu Eyyûb el-Ensarî de bu manada bu şehrin manevi bir mimari olarak tabiî ki Peygamber Efendimizin sancaktarı olması itibariyle bu şehrin hâkimi, bu şehrin manevi sahibi. Dolayısıyla bu şehrin kimliğinin en belirgin özellikleri bunlardır diye düşünüyorum.

 

3-İstanbul'da size en fazla mutluluk veren yer neresi? Buradan uzaktayken şehre dair en çok neye özlem duyuyorsunuz?

 

Yaşadığınız şeylerin sizin üzerinizde tesiri var. Sultan Ahmet'te veya Eyüp Sultan'da dinlediğiniz bir ezanın çok özel bir yeri vardır. Orda ezanı duyduğum vakit farklı hissederim, kendimi ilk yıllarımda İstanbul'da ezanı dinlediğim günlere götürür. Dolayısıyla her köşesinin üzerimizde farklı bir hatırası vardır.

 

4-Son yıllarda İstanbul'daki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz? İstanbul'un gelişmesinde en büyük atılım sizce hangi alanda yapıldı?

 

Aslında çok yönlü bir şehir İstanbul. Turizmde, sağlıkta ve farklı bir takım alanlarda markaları var. İstanbul bence son yıllarda altyapı yatırımlarıyla çok dikkat çekici bir şehir oldu. Boğaz köprüsü, Marmaray, diğer metro yatırımları, ulaştırma ile ilgili alanlardaki ciddi dönüşüm İstanbul trafiğinin rahatlatılması bakımından çok ciddi bir destek ve İstanbul'un vizyonunu, modern yüzünü de güçlendiren önemli bir hizmet olmuştur.

 

5-İstanbul'da yaşayan biri olarak en sık karşılaştığınız sıkıntılar neler? Rahatsızlık duyduğunuz bu hususlarda çözüm odaklı proje önerileriniz var mı?

 

Bizim de görev yaptığımız yıllarda en çok İstanbullular ile birlikte bizi etkileyen şey trafik altyapısı olmuştur. Zaman en kıymetli şey ve insanlar zamanlarını daha verimli kullanabilmek için özellikle trafikte çok zaman kaybetmek istemiyorlar. Dolayısıyla en önemli sıkıntımız buydu. Eğitimde ve sağlıkta problemlerimiz vardı ama çok ciddi bir mesafe kazanıldı ve orada problemleri artık toplumu rahatlatacak seviyeye ulaştırma fırsatı bulduk. İnşallah darısı trafiğe diyelim.

 

6-İstanbullu bir şehir sakini olmanın ne gibi yarar ve zararları var?

 

İstanbullu olmak çok önemli bence, herkes İstanbullu olamıyor. Gelen bundan istifade ediyor. İstanbullu olmak bana göre çok özel bir şey. Elbette ki 81 vilayetimiz birbirinden değerli ve bu kıymetli şehirlerimizin hemşerileri bu şehirde yaşıyorlar ve geldikten sonra aynı zamanda İstanbullu oluyorlar. İstanbullu olmak kendinizi böyle tarif etmek bence çok zengin bir kültürü de taşıyorum anlamına geliyor. Dünyanın neresine giderseniz gidin kendinizi İstanbullu olarak tarif etmeniz de dünyanın her şehrinde bence çok özel bir ilgiye muhatap olmanıza vesile olur.

 

7-Geçmişten bu yana eşsiz bir kültürel miras taşıyan İstanbul, bugün kültür ve sanat dünyası için ne anlam ifade ediyor?

 

Medeniyetimizin başkenti diyoruz İstanbul'a. Çok farklı kültürlerinde yaşandığı önemli bir imparatorluklar başkenti. O nedenle hoşgörünün bütün kültürlerin bir arada yaşama yaklaşımını izlerini görebiliyorsunuz. Hıristiyan’ıyla, Musevisi’yle, Müslüman’ıyla, farklı etnik yapılarıyla, inanç değerleriyle ve bu değerlerin yaratmış olduğu kültürle dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biridir İstanbul.

 

8-İstanbul'un en güzel mimari yapısı sizce hangisi?

 

Tabii bunları yarıştırmamak lazım. Baktığınız vakit bu tarihi yapılar içerisinde Ayasofya şüphesiz ki tarihi geçmişi itibariyle bu şehrin en köklü, en eski tarihi yapısı. Ayasofya'yı mutlaka saymamız lazım ama onunla birlikte İslam medeniyetinin izlerini, tesirlerini bütün dünyayla paylaştığımız herkesin mavi camii dediği Sultanahmet, Süleymaniye bu muhteşem yapıları ilk üçün içerisinde saymak lazım ama sayılabilecek o kadar çok şey var ki, hiçbirini unutmamak lazım.

 

9-Şiir, şarkı, resim, sinema ya da roman gibi İstanbul'u en iyi anlatan sanat eseri hangisi size göre?

 

İstanbul üzerine yapılan şarkılar dolayısıyla sanat musikisi bu şehrin ruhunu, zarafetini en güzel şekilde anlatıyor. Ben de musiki diye düşünüyorum.

 

10-Bir an durup düşündüğünüzde İstanbul'un hangi zaman ve mekânında olmayı hayal ederdiniz?

 

İstanbul'un tabii fetih döneminde olmak isterdim, çünkü o müjdelenmiş bir zaman. O ânı yaşamak isterdim. Ulubatlı Hasan gibi. O ordunun içerisinde olabilmek ve o duyguyu yaşayabilmek. Bu şehre ilk girenlerin yaşadığı duyguyu, o anı yaşayabilmek isterdim.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118