TSK'dan açıklama

TSK'dan açıklama
Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütü mensubu teröristler tarafından, dün saat 19.20'de, Diyarbakır Kocaköy İlçe Jandarma Komutanlığına, Hükümet Konağına ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunulduğu, yaklaşık 45 dakika süren çatışma sonucunda herhangi bir yaralanma ve zayiat meydana gelmediğini duyurdu.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, terör örgütü mensupları tarafından, dün saat 19.20'de, Diyarbakır Kocaköy ilçe merkezinde, İlçe Jandarma Komutanlığına, Hükümet Konağına ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Yapılan silahlı saldırıya İlçe Jandarma Komutanlığında bulunan unsurlarımız tarafından anında karşılık verilmiştir. Yaklaşık 45 dakika süren çatışma aynı gün saat 20.00 sıralarında sona ermiştir. Bölücü terör örgütü mensuplarının kullandığı araç, İlçe Jandarma Komutanlığına 400 metre mesafede, terk edilmiş halde bulunmuştur. Yapılan incelemede, araç içerisinde dört adet sırt çantası ve bir adet patlamamış RPG-7 roketatar mühimmatı ele geçirilmiştir. Olayda, herhangi bir yaralanma ve zayiat meydana gelmemiştir."

Açıklamada, Kocaköy Cumhuriyet Savcılığınca olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Irak sınırındaki gelişmeler

Kara Kuvvetleri 48'inci Hudut Tugay Komutanlığı (Şırnak/Uludere) Beyaz Tepe Üs Bölgesi unsurları tarafından, Irak'daki İŞID saldırıları nedeniyle yerlerinden kaçan 800 ve bin kişilik iki ayrı grubun, Afra Yaylası (Irak Kuzeyi) ve Habur-2 bölgelerinden hududa doğru yaklaşarak Türkiye'ye giriş yapmaya çalıştığının tespit edildiği belirtilen açıklamada, grubu kontrol maksadıyla, Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığının görevlendirildiği ifade edildi.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Yapılan sözlü uyarılara uymayan gruba ikaz için havaya doğru uyarı ateşi açılmış, bunun üzerine grup batı istikametine yönelmiştir. Bu esnada, bölücü terör örgütü mensubu teröristler tarafından, Irak kuzeyinde bulunan Tepe bölgesinden Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığı unsurlarına Doçka ile aynı anda Helis Tepeden 48'inci Hudut Tugay Komutanlığı (Şırnak/Uludere) Beyaz Tepe Üs Bölgesine Biksi makinalı tüfek ile taciz ateşinde bulunulmuştur. Taciz ateşine, Beyaz Tepe Üs Bölgesinde bulunan unsurlarımızca anında karşılık verilmesi üzerine taciz ateşi kesilmiştir. Olayda, herhangi bir yaralanma ve zayiat meydana gelmemiştir."

Cezaevi aracına silahlı saldırı

Hakkari Merkez Ceylanlı Köyü bölgesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı iki kadın terörist tarafından, elektrik arızası onarımı yapan özel bir şirkete ait iki aracın durdurulduğu ve birisinin gasp edildiği bildirilen açıklamada, Şırnak'ın Uludere ilçesi Uzungeçit Beldesinde, yeni yapılan karakol inşaatında çalışmakta olan bir aracın da sahibinin evinin önünde park halindeyken, kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce iki adet içi mazot dolu pet şişe atılarak yakıldığı duyuruldu.

Açıklamada, terör örgütü mensubu 6-7 terörist tarafından, Diyarbakır Lice Yaprak Mahallesi mülki sınırları içerisinde, kara yolunun kesildiğini görerek geriye dönen Açık Ceza İnfaz Kurumuna ait kamyonete, taşlı ve kaleşnikof piyade tüfeği ile silahlı saldırıda bulunulduğu saldırı sonucu, herhangi bir can ve mal kaybı meydana gelmediği kaydedildi.

Kaybolan 5 kişiyi arama faaliyeti

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Kumburgaz'da denize açılan 5 kişiyi arama faaliyeti kapsamında TCSG-94, TCSG-129, TCSG-133, TCSG-312, TCSG-509, TCSG-551, TCSG-553 ve DEGAK-04 havadan ve denizden arama faaliyeti icra ettiği bildirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER