banner115

Soma hakimi isyan etti

Soma hakimi isyan etti

Manisa’nın Soma İlçesi’nde geçen yıl 13 Mayıs’ta yaşanan ve 301 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan faciayla ilgili 8’i tutuklu 45 sanıklı Akhisar’da görülen davanın 4’üncü duruşması dün yapıldı. Duruşmada ifade veren tutuklu sanıklar, kaza facia sırasında işçileri kurtarmak için ocağa giren başmühendisMehmet Efe’yi sorumlu tuttu.

İfade veren emniyet teknikeri Mehmet Ali Günay Çelik, “Ben 15 yıldır bu şirkette çalışıyorum ve emniyet teknikeriyim. Emniyet birimi, Mehmet Efe’ye bağlı olarak 13 maden mühendisi ve 6 teknisyenden oluşur. 75 de usta vardır. Ocak genelinde Mehmet Efe’nin verdiği talimatları, emniyet kurallarını takip ederiz” dedi. Ancak 5. gün olay yerine gidebildiğini aktaran Çelik, “Tüm ülkenin gözü buradaydı ve yukarıdaki sayıyla elimizdeki cesetler tutmuyordu. Bakmadığımız bir tek yangınının çıktığı yer kalmıştı. Bizler de tüm riski göze alıp oradaki arkadaşlarımızı çıkardık” dedi.

‘MEHMET EFE ÖLMESEYDİ NE YAPACAKTINIZ?’

Mehmet Ali Günay Çelik, ifadesinde sık sık aksaklıklardan sorumlu olduğunu söylediği Mehmet Efe’ye, giden hiçbir sorunun geri dönmediğini, eksikliklerin yapılmadığını da anlattı. Bu sırada arkada oturan işçi yakınları, “Mehmet Efe ölmeseydi ne yapacaktınız?” diye sordu. Hâkimin dinamit patlatma kayıt defterini sorması üzerineyse yine işçi yakınları, “Mehmet Efe’dedir o defter” diye cevap verdi.

Mahkeme Başkanı 34 yaşındaki Aytaç Ballı, “Mehmet Efe yaşasaydı ‘Tek sorumlu benim’ diye söyleyecek miydi, Mehmet Efe mi tek sorumlu?” dedi. Mehmet Ali Günay Çelik de Mehmet Efe’nin verdiği talimatları yerine getirdiklerini belirtti.

Çelik’ten sonra ifade veren vardiya mühendisi Yasin Kurnaz, kazadan 3 gün önce izne çıktığını ve kazanın olduğu gün de yolda olduğunu kaydetti. Yasin Kurnaz ifadesinde, sensör sayısı, havalandırma konusunda ise yetkilinin kendisi değil, Mehmet Efe olduğunu dile getirdi. Mahkeme Başkanı Ballı’nın, Kurnaz’a çeşitli konularda “Sorumlu kimdi?” sorusu üzerine salondakiler “Mehmet Efe” diye yanıt vererek tepki gösterdi.

‘TATBİKAT YAPMADIK’

Hakim Ballı, tutuksuz sanıklardan vardiya emniyet mühendisi Yalçın Erdoğan’a, “Olağanüstü durum nedeniyle, madene girilmemesi uyarısında bulunuldu mu?” diye sordu. Erdoğan, “Olay zamanı, olağanüstü durum uyarısı yapılmadığı için vardiyası gelip içeri girenler oldu. Bazılarını biz kurtardık” cevabını verdi.

Öğleden sonraki oturumda son tutuklu sanık, iş güvenliği uzmanı ve vardiya amiri Hilmi Kazık’ın ifadesi alındı. Kazık, Mahkeme Başkanı Ballı’nın “Maden ocağında hiç kurtarma tatbikatı yapıldı mı?” sorusuna “Yapılmadı” yanıtını verdi. Hilmi Kazık’ın savunmasıyla, tutuklu 8 sanığın savunmalarının alınması tamamlandı. Mahkeme başkanı duruşmayı pazartesi gününe erteledi.

‘OĞLUM KURTLARIN ÖNÜNDE KUZU OLDU’

Sanıkların oğlunu suçlu gibi göstermesi üzerine açıklama yapan Resul Efe, “Ortada kurtlar sürüsü var. Çakalların dansını izliyoruz. Orada bir kuzu olan Mehmet Efe var. İş güvenliği rütbesine oturtulmuş, ölmeden önce kefen giydirilmiş. Bu konu nereye kadar gidebilir? Çin’den gelen gaz maskeleri var. Üst amirlerin hepsinin maskeleri düzgün. Kendisinin maskesi düzgün çalışmıyor. Ona emir verenler telefon kayıtlarından ispatlanacaktır. Akın Çelik hiç madene inmezdi. Masa başında yönetirdi. Mehmet Efe ölmeden önce benim evimdeydi. Stresliydi. Bir sıkıntı olduğu kesindi. 7 yıldan beri o ocakta çalışıyordu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118