Reyhanlı davasının başka bir ile nakli istendi

Reyhanlı davasının başka bir ile nakli istendi
Özel Yetkili mahkemelerin kapatılmasından sonra Adana'dan Hatay'a gönderilen ve 26 Ağustos'ta Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada 15 tutuklu sanıktan 5'i tahliye edildi. Olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının katılmadığı dava 24 Kasım'a ertelenirken, bazı sanık avukatlarının davanın başka bir ile nakledilmesi için Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Geçen ağustos ayının başında yapılan başvuruyu uygun bulan Başsavcılık dosyayı Adalet Bakanlığı'na gönderdi. Bakanlık da başvuruyu ve dosyayı inceledikten sonra görüşünü bildirip karar için Yargıtay'a gönderdi.

DURUŞMAYA ÖLENLERİN YAKINLARI KATILMADI

Davanın 26 Ağustos'taki duruşmasında tahliye olan sanıklardan Ferdi Gazel'in avukatı Tugay Bek, diğer sanık avukatların aksine davanın Hatay'da görülmesi gerektiğini söyledi. Dosyanın daha önce de mahkemenin görevsizlik kararı vererek Adana'ya gönderilmek istendiğini belirten Bek şunları söyledi:
"Biliyorsunuz bu dosyada 52 kişi yaşamını yitirdi. Bir gerginlik olabileceğini hesap etmiş olabilirler ama işin ilginci ne yaşamını yitirenlerin ne de yaralananların tek bir yakını dahi duruşmayı izlemeye gelmedi. Yani duruşmaya gelenler de sanıklar ve sanık yakınları. Dolayısıyla sanık ve sanık yakınlarının da bir gerginlik yaratma ihtimali yok. Ama sanık avukatları ne düşünüyor onu bilmiyoruz. O dosya özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından Hatay'a gittiğinde Hatay 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi önce duruşma günü verdi sonra kendisini görevsiz görüp dosyayı tekrar Adana mahkemesine gönderdi. Biz ona , 'Hayır. Hatay görevlidir' diyerek itiraz ettik ve itirazımızın değerlendirilmesinde Hatay'ın görevli olduğu kanaatine varıldı. Bizim o karardan sonra bu sefer de güvenlik gerekçesiyle dosyanın nakili konusunda bir karar verdirmeye çalışıyorlar."

SAVCI, DAVANIN HATAY'DA GÖRÜLMESİNİ İSTEMİYOR

Davanın Hatay'daki ilk duruşmasında en ufak bir gerginlik yaşanmadığını ve bu nedenle de güvenlik zafiyetinin bulunmadığını kaydeden Tugay Bek, "Ben devletin, oradaki erkin, savcının dosyanın bir şekilde uzamasından, zamana yayılmasından ve Hatay'da görülmemesinden yana olduğu gibi kanaatim var. Yani bu şekliyle yargı süreci uzatılıyor. Buradaki bilgi ve belgelerin kamuoyunda tartışılması istenmiyor diye düşünüyorum. Aslında yargı süreci uzatılmaya çalışılıyor, kamuoyu gündeminden de soğutulmaya çalışılıyor" diye konuştu.

NAKİL HUKUKA AYKIRIDIR

Bombalı saldırıda yaşamını yitiren Oğulcan Tan'ın ailesinin avukatı Hatice Can da davanın başka bir ile nakledilmesini gerektirecek bir güvenlik endişesinin bulunmadığını belirterek şunları söyledi:
"Nakil, adil yargılama hakkını zedeleyecektir. Doğal yargıç ilkesi gereğince yerinde yargılanma yapılması gerekir. Nakil hukuka ve adil yargılanma ilkesine aykırıdır. CMK'da ve ceza yargılamasında asıl olan doğal yargıç ilkesi her olayın bulunduğu yerde yargılanması gerektirir ama ne yazık ki nakil idari işlem şeklinde yürüyor. Ayrıca ilk duruşmada da görüldü ki davanın başka bir ile nakledilmesi için bir güvenlik endişesi de yok."
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER