banner115

Oğlunun katilini 36 yıl arayan baba evladına kavuştu

Oğlunun katilini 36 yıl arayan baba evladına kavuştu

Hayatını, 1979’da vurulan oğlu, devrimci öğrenci lideri Hakan Şenyuva’nın katil ya da katillerinin bulunmasına adayan acılı babanın yıllar süren çabaları sonuçsuz kaldı. Şenyuva, önceki gün yaşamını yitirdi.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) Öğrenci Derneği Başkanı olan Hakan Şenyuva, 10 Haziran 1979’da, 22 yaşındayken uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Şenyuva’nın otopsisinde yakın mesafeden vurularak yaralandığı, kaçmak isterken de düşerek can verdiği belirlendi. Soruşturma sonrası Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, öğrenci liderlerinden Şenyuva’yı vuran kişinin ülkücü Fehmi Söylemez olduğuna işaret etti.

Türkiye’den kaçan Söylemez, yıllarca Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayıp izini kaybettirdi. Şenvuya’nın babası emekli Tümgeneral İsmail Hakkı Şenyuva ise “Oğlumun katili” dediği Söylemez’in adalet önünde hesap vermesi için adeta hayatını adadı. Dosya 2004 Nisan’ında zamanaşımıyla arşiv odasındaki yerini alırken, acılı baba çareyi oğlunun öldüğü gün olan 10 Haziran’larda gazetelere ilan verip adalet haykırışıyla aradı.

Emekli Tümgeneral İsmail Hakkı Şenyuva’nın 36 yıllık evlat acısı önceki gün son buldu. Şenyuva’nın ömrü, oğlunun katilinin adalet önüne çıkarılmasını görmeye yetmedi. Şenyuva, dün Ankara Kocatepe’de toprağa verildi.

‘VAY VATANDAŞIMIZIN HALİNE’

Baba Şenyuva, ordudan ayrılışının ardından oğlu Hakan’ın failinin cezasını çekmesi için çalmadık kapı bırakmadı. Adaletten beklentisi karşılanamayan Şenyuva, defalarca TBMM’ye dilekçe yazıp gönderdi. Dosyanın zamanaşımına uğramasıysa en büyük hayal kırıklığı oldu. Şenyuva’nın kızı Cana Şenyuva Sandal, kardeşinin Türkiye’de aydınlatılamayan pek çok cinayetten birine kurban gittiğini belirterek, “Kardeşimin faili meşhur. ‘Meçhul, aydınlatılamadı’ deniyor ancak pek çok cinayet gibi bunu yapanlar belli. Babam ömrünün 36 yılını cinayetin aydınlatılmasına adadı. Hep şöyle derdi: Ben bir emekli general olarak katilin bulunabilmesini sağlayamıyorsam vay vatandaşlarımızın haline” dedi. Şenyuva Sandal, kardeşinin katillerinin adalet önüne çıkarılması için yürütülen mücadelede bayrağı babalarından devraldıklarını da vurguladı.

‘SİHİRLİ ELLER SAKLADI’

Hakan Şenyuva’nın vurulduğu gün yanında olan yakın arkadaşlarından Sinan Kasımoğlu ise İsmail Hakkı Şenyuva’nın dünyada eşi olmayan bir hukuk mücadelesi yürüttüğünü belirtti. Kasımoğlu, şunları anlattı: “Hakan çok yakın arkadaşımdı. O gün pusu sonucu üzerimize ateş açıldı. Hakan ne yazık ki hayatını kaybetti, bense yaralandım. 80’li yılların ağır koşulları hâkimdi. Katilleri tespit edildi ama adalet önüne hiçbir zaman çıkarılmadı. Hakkı Amca, dünyada böylesine bir mücadeleyi yürüten önemli bir figürdü. Hakkı Amca, katilin yakalanacağı anın hayaliyle yaşadı. Zaman zaman da buna çok yaklaştı, umudunu hiç yitirmedi. Ama sihirli eller katilleri her defasında ortadan yok etti. Asker olmanın getirisi olsa gerek her daim metanetliydi.” Kasımoğlu, “Hakan’ın her sene mezarına gideriz. Artık Hakkı Amca’yı da anacağız. Biz artık yaşlandık. Hakan hep genç kaldı. O dönem yaşamak tesadüftü. Biz de tesadüf eseri hayatta kaldık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118