NİHAYET BİR AÇIKLAMA YAPILDI

AK Parti, afla ilgili vatandaşın görüşünü aldı. Ceza indiriminin kapsamının daraltılması ve toplum vicdanını kanatacak adımlar atılmaması" kanaatine varıldı

NİHAYET BİR AÇIKLAMA YAPILDI

 MHP'nin ceza indirimine yönelik teklifini incelemeye alan AK Parti'de, 'Toplum vicdanının kabul etmeyeceği adım atılmaması' görüşü ağırlık kazandı.

MHP'nin, devletin güvenliği, anayasal düzene karşı suçlar, cinsel suçlar ve kasten adam öldürme suçları hariç olmak üzere, 5 yıllık ceza indirimi öngören teklifi, AK Parti'de ayrıntılı bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Çalışmada, MHP'nin teklifinin 170'in üzerinde suçla ilgili ceza indirimi içerdiği belirtildi. AK Parti'deki ağırlıklı görüş, 'Toplum vicdanını kanatacak' adım atılmaması olurken, özellikle uyuşturucu, organize suç örgütleri ve göçmen kaçaklığına yönelik cezalardaki indirime vatandaştan büyük tepki geldiği öğrenildi. AK Parti kurmayları, sahada yaptıkları çalışmalarda vatandaşın afla ilgili tepkisi ile karşılaştıklarını dile getirdi. Mağdur ailelerinin de seçim bölgelerinde bazı AK Parti milletvekilleri ile görüşerek 'Affa destek vermemelerini' istedikleri belirtildi. AK Parti kurmayları, vatandaşın tepkisine duyarsız kalmayacaklarını belirtirken, yerel seçimler öncesinde 'tepki çekecek' bir adım atılmasının söz konusu olmayacağı değerlendirmesini yapıyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER