Maden kazalarına ‘refleks planı’

Maden kazalarına ‘refleks planı’

Özellikle kiralama usulüyle özel firmaların işlettiği ocaklarda yaşanabilecek facialarda en kısa sürede bölgeye ulaşılması hedefleniyor.

Zonguldak Emniyet Müdürü Osman Ak’ın başlattığı ‘Refleks Planı’ çerçevesinde proje hayata geçti. Emniyet Müdürü Osman Ak başta olmak üzere Kilimli Emniyet Müdürü Bülent Kaplan, emniyet müdür yardımcıları ve amirleri, sabah erken saatlerde TTK Karadon Müessesi’ne geldi. Müessese Müdürü Mustafa Öztürk tarafından karşılanan emniyet ekipleri, 2010 yılında 30 işçinin hayatını kaybettiği Yeni Kuyu’da incelemelerde bulundu. Önce TTK Karadon Müessesi’ne ait çalışma sahasında tepeden incelemelerde bulunan heyet, ardından TTK Yeni Kuyu’da da incelemelerde bulunarak TTK yetkililerinden bilgi aldı. TTK Karadon Müessesi’ne bağlı işletilen 12 redevanslı (kiralama) sahalara ulaşım güzergahları hakkında bilgiler alan emniyet ekipleri, karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

2014 yılında özel firmalar tarafından 220 bin ton kömür üretimi taahhüt edildiği ancak üretimin 275 bin ton olarak gerçekleştiği belirtildi. 2014 yılı Eylül ayında çıkan Torba Yasa sebebiyle özel maden ocaklarında çalışan 2 bin 300 işçiden bin 152’sinin çalışmaya devam ettiği öğrenildi. Toplantıda polis merkezine en uzak ve en yakın özel maden ocaklarının ulaşım güzergahları da uydu üzerinden görüntülendi.

KAÇAK OCAKLAR AZALDI
Emniyet Müdürlüğü tarafından 6 aylık hazırlık sonucu ortaya çıkan Refleks Planı ile olası maden kazalarında acil müdahale timlerinin en hızlı şekilde bölgeye ulaşması hedefleniyor. Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Zonguldak Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin yaptıkları çalışmalarla kaçak olarak işletildiği tespit edilen maden ocakları da kapatılıyor. Geçtiğimiz yıllarda 130’a yakın kaçak maden ocağı kapatılırken, emniyet ve TTK ekiplerinin çalışmalarıyla bu sayı 72’ye indi.

Refleks Planı çerçevesinde önümüzdeki günlerde de ulaşım güzergahları üzerinde tatbikat yapılacağı bildirildi. Plan, Zonguldak merkez ilçe, Kozlu ve Kilimli ilçelerini kapsıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER