banner115

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatındaki kazaya ilişkin açıklama

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatındaki kazaya ilişkin açıklama

Karayolları Kamu Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Köse, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatında 21 Mart'ta meydana gelen kazaya ilişkin, "İlk tespitimiz üretim hatası olduğu yönündedir. Bu, laboratuvar testleri sonucunda kesin rapora bağlanacaktır. Bunun köprüye kalıcı bir etkisi yoktur" dedi.

Köse, Vali Selim Cebiroğlu başkanlığında düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu!nun 2015 yılı birinci dönem toplantısında, asma köprü inşaatındaki olay ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Kopmanın, "kedi yolu" olarak isimlendirdikleri, inşaatlarda çalışma iskelesi gibi kalıcı bir yapı olmayan bölümde yaşandığını belirten Köse, "Onun söküm ve yeniden yapılması için çalışmalarımız sürüyor. Bu kedi yolundaki kazadan dolayı kısa bir gecikme olacaktır. Bu gecikmeyi kalan imalatlarda hızlandırarak kapatmayı hedefliyoruz. Malzemelerin tamamı dışarıdan geliyor" diye konuştu.

Köse, olayda halat kopması gibi bir durumun söz konusu olmadığını anlattı.

Halatların kulelere bağlandığı, kirişleri taşıyan 8 santimetre çapında iki rot bulunduğunu aktaran Köse, sözlerini şöyle sürdürdü. 

"Bu rotun biri kesiliyor. Bunlar çift rot. Biri kesilince yük diğerine biniyor. Diğerini kesemiyor, gövdeden koparıp alıyor ve denize düşüyor. Bu bağlantı elemanları yerli üretimdi. Yurtdışına teste gönderdik. Henüz test neticeleri gelmedi. İlk tespitimiz üretim hatası olduğu yönündedir. Bu, laboratuvar testleri sonucunda kesin rapora bağlanacaktır. Bunun köprüye kalıcı bir etkisi yoktur."

Köse, Altınova ilçesindeki mezarlıkta ölü bulunan ve intihar ettiği ihtimali üzerinde durulan Japon mühendis Ryoichi Kishi ile ilgili medyada çıkan haberlere de değindi.

"Japon mühendis gördü, şantiyeyi tatil etti gibi" gibi haberlerin doğru olmadığını belirten Köse, "Gerçekten görmüş olsaydı önlemi vardı. Görmüş olsaydı böyle bir şey yaşanmaz, önlemi vardı, alınırdı" ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118