İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

12 Mart 1921 yılında Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen İstiklal Marşımız 98 yaşında.

İSTİKLAL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

12 Mart 1921 yılında Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen İstiklal Marşımız 98 yaşında.

Kurtuluş Savaşı'nın başlarında, İstiklâl Harbi'nin milli bir ruh içerisinde kazanılması imkânını sağlamak amacıyla Maarif Vekaleti, 1921'de bir güfte yarışması düzenler. Söz konusu yarışmaya toplam 724 şiir katılır.

Kazanan güfteye para ödülü konduğu için önce yarışmaya katılmak istemeyen Burdur Milletvekili Mehmet Âkif Ersoy, Maarif Vekili Hamdullah Suphi'nin ısrarı üzerine, Ankara'daki Taceddin Dergahı'nda yazdığı ve İstiklal Harbi'ni verecek olan Türk Ordusu'na hitap ettiği şiiriyle yarışmaya katılır. Yapılan elemeler sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda, bazı mebusların itirazlarına rağmen Mehmet Akif'in yazdığı şiir coşkulu alkışlarla kabul edilir. Mecliste İstiklâl Marşı'nı okuyan ilk kişi dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver olur.

98 yıl önce, Gazi Meclis’in duvarlarında 'Korkma!' diye başlayan bir ses yankılanır. O ses, 'İstiklal' diyor, 'Ezan' diyor, 'Vatan' diyor, 'Şehadet' diyor.

Satırdan değil, sadırdan düşüyor, yüreklere dokunuyordu. Gazi Meclis’te yankılanan ses, boğulmak istenen bir milletin tüm dünyaya haykırışıydı. Bu haykırış; bir başkaldırı ve tüm dünyaya ilham verecek bir mücadelenin başlangıç sesiydi.

98 yıldır dinmeyen, istiklalimizin ve istikbalimizin simgesi İstiklal Marşı’nın, Kahraman Meclis’imizde kabulünün yıl dönümü kutlu olsun.

İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha rahmet ve şükranla yâd ediyoruz. İyi ki bu dünyadan bir Akif geçti, iyi ki yüreğimize nakış nakış işlenen o dizelere can verdi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 01:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER