İsrail'in ÖZRÜ Ne Anlama Gelir !

İsrail'in ÖZRÜ Ne Anlama Gelir !

OPERASYON EMRİNİ VEREN VE TETİĞİ ÇEKEN'E NE OLACAK ?
Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi'ne düzenlediği terörist saldırı sonrası 9 vatandaşımızı katleden israil'in özrü ne anlama geliyor.Yapılan operasyonun trajik sonucu olarak  “operasyonel yanlışlar” şeklinde durumu kurtardığı “özür” açıklaması ve mutabakat metnine bakılınca, kazananın gerçekte İsrail olduğu görülüyor. Katlettiği vatandaşlarımız için üzgün (!) olduğunu belirten ve tazminat ödeyeceğini daha önceden de açıklayan İsrail, buna karşılık adem-i mesuliyet şartının uygulanmasını şart koşuyor. Buna göre, tazminat ödemelerinin yapılmasıyla birlikte, Türkiye, Mavi Marmara olayına karışan tüm İsrailliler (Mavi Marmara’ya operasyon emrini veren İsrailli siyasetçiler, operasyonu planlayıp yöneten İsrailli üst düzey askeri yetkililer ve bizzat operasyonu gerçekleştiren İsrailli subay ve askerler) hakkındaki tüm davalardan vazgeçecek. Türkiye, devlet olarak davalardan vazgeçtiği gibi Mavi Marmara şehitlerinin ailelerinin de, tazminat karşılığında İsrail ve operasyonu gerçekleştiren İsrailliler hakkındaki hukuksal haklarından feragat etmelerini sağlayacak.Bu durum karşısında bundan sonra neler olacağı merakla bekleniyor.

OBAMA NEYİN HESABINI YAPIYOR ?
Planlanmış bir şekilde İsraile gelen ve iki ülke başbakanlarını telefonla barıştıran Obama yaptığı açıklamada, Türkiye ile İsrail’in ortak çıkarları olduğu ve bunun başında da “ortak tehdit” İran’a karşı birlikte hareket etmenin geldiğini vurgulandı. Obama’nın İsrail ziyaretinin en önemli gündem maddelerinden birisi olan “İran tehdidine” karşı Türkiye’nin de denkleme dahil edilmesi, belki de İsrail’in en büyük kazanımı olacak. Bilindiği üzere Türkiye, Kürecik’teki NATO radarına izin vererek bir bakıma İsrail’in güvenliğine yönelik bir jeste imza atmıştı. İsrail, bölgedeki güvenliğine yönelik en büyük tehdit olarak İran’ı görüyor ve ABD-İsrail ittifakı, İran’a karşı bir saldırı için uzun zamandan beri fırsat kolluyor.
Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sırasında gemide bulunan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı gönüllüsü Mehmet Vural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mavi Marmara baskını nedeniyle İsrail Hükümeti’nin Türkiye’den dilediği özrün yeterli olmadığını belirtti. Bu özrün kendileri için bir zafer olmadığını ancak buna ‘’küçük başarı’’ denilebileceğini ifade eden Vural, İsrail’in Gazze’deki askeri ablukasını da kaldırması gerektiğini belirtti. Gazze’ye filolar ve konvoylarla ileriki dönemlerde tekrar yardım malzemeleri götürülmesinin planlandığı bilgisini veren Vural, gelecek yıl Filistin’e doğru bir yürüyüş tertip edilebileceğini anlattı. Vural, İsrail’den tazminat olarak kendisine verilmesi muhtemel parayı ise Filistinli çocuklara bağışlayacağını da sözlerine ekledi.

BU ÖZRÜN ARKASI PUSLU !
Dilenen özrü değerlendiren Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, İsrail’in Mavi Marmara olayına ilişkin özür dilemesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. İsrail’in özrü ve tazminat ödemeyi kabul etmesinin, Türkiye açısından önemli olduğunu söyleyen Kamalak, özre ilişkin endişelerini açıkladı. Kamalak, “Özür, İran’a olası bir saldırının zemini olmamalı. Türkiye bu oyuna gelmemeli.” dedi.  Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak Samsun İlkadım İlçe Teşkilatı’nın Samsun Müftülüğü konferans salonunda yapılan 2. Olağan Kongresi’ne katıldı. Gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kamalak, Filistin’e insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldıran İsrail’in 3 yıl sonra özür dilemesinin manidar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER