İfade özgürlüğüne yönelik bir darbe

İfade özgürlüğüne yönelik bir darbe

BM Muhabirleri Derneği (UNCA),  Ferguson’da AA muhabirinin gözaltına alınmasının insan hakları ve ifade özgürlüğüne yönelik bir darbe olduğunu bildirdi.

UNCA'dan yapılan yazılı açıklamada, Missouri eyaletinin Ferguson semtindeki olayları aktarmaya çalışan bazı yerel, ulusal ve uluslararası gazetecilere yönelik tehdit, taciz ve gözaltıların yaşandığı kaydedildi.

Ferguson'da polis tarafından gözaltına alınan gazetecilerden birinin de AA muhabiri Bilgin Şaşmaz olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bu ve bunun gibi dünya genelinde yaşanan engellemeler, en temel insan haklarından olan özgürce kendini ifade edebilme, aynı zamanda doğru bilgi için kendi hayat güvenliğini tehlikeye atan gazetecilerden insanların serbestçe haber ve bilgi edinme özgürlüğünü zedelemektedir. İfade özgürlüğü en temel insan haklarından biridir, verilmiş bir imtiyaz değil.’’ 

Irak’ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünce infaz edilen ABD’li gazeteci James Foley’in ''katledilmesinin barbarca bir eylem olduğunun'' belirtildiği açıklamada, bu tür saldırıların en sert şekilde kınandığı bildirildi.

Gazetecilere yönelik bu tür saldırıların vicdanları yaraladığı kaydedilen açıklamada, gazetecilerin korunması için dünya liderleri ve diplomatlarına BM tasarısı çıkarmaları çağrısı yapıldı.

''BM basın özgürlüğünden yana''

Öte yandan, BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ferguson'da polis tarafından gözaltına alınarak engellenen Bilgin Şaşmaz'ın durumuyla ilgili olarak, AA muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, olaydan bilgi sahibi olmadığını ancak BM Genel Sekreteri'nin Ferguson'da veya başka bir yerde, nerede olursa olsun, bu tür durumlarda bakışının net olduğunu, basının görevini özgürce yapmasına engel olunmamasını istediğini ifade etti.  

ABD'nin Missouri eyaletinin St. Louis kenti Ferguson Mahallesi'nde silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesinden ardından ABD genelinde protestolar düzenlenirken, 19 Ağustos'ta Ferguson yakınlarında göstericilerle polis arasındaki gerginliği görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kalmış ve yaklaşık 6 saat gözaltında tutulmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER