Gazze'de ölenlerin sayısı 2 bin 96'ya yükseldi

Gazze'de ölenlerin sayısı 2 bin 96'ya yükseldi

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, aynı aileden 3 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin ez-Zevayide beldesinde Ebu Dahrac ailesinin evini hedef aldığı saldırıda, 2'si kadın 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 3 kişinin yaralandığını belirtti.

Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 561'i çocuk, 258'i kadın ve 98'i yaşlı 2 bin 95 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 189'u çocuk, bin 994'ü kadın, 388'i yaşlı olmak üzere 10 bin 500'den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da gerçekleştirilen müzakerelerde kalıcı ateşkes sağlanamamış, roket atıldığı iddiasıyla İsrail ordusu yeniden Gazze'yi bombalamaya başlamıştı. 

İsrail, dün gece saatlerinden bu yana Gazze Şeridi'nde 3'ü cami, 30 hedefe saldırı düzenlediğini bildirdi.

İsrail ordusu, internet sitesinden yaptığı açıklamada, düzenlenen operasyonlarda Gazze'de silah üretiminin yapıldığı, depolandığı yerler, roketatarların yerleştirdiği alanlar ile askeri bölgelerin hedef alındığı kaydedildi.

Açıklamada, "Söz konusu saldırılarda Gazze'nin güneyinde ve kuzeyinde Hamas'a bağlı silahlı grupların toplanma yeri olarak kullandığı, içinde terör faaliyetlerinin yürütüldüğü 3 cami de hedef alındı. Dün geceden bu yana Gazze'ye düzenlenen saldırılarda 30 hedef vuruldu" ifadelerine yer verildi.  

Saldırılar durmadı

İsrail savaş uçaklarının sabah saatlerinde Gazze'nin ez-Zevayide beldesinde Ebu Dahrac ailesinin evini hedef aldığı saldırıda aynı aileden hayatını kaybedenlerin sayısı 5'e yükseldi.

 Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Saldırıda Halil Ebu Dahrac (29) ile eşi Hüda Ebu Dahrac (25), çocukları Abdullah ve Hadi'nın yanı sıra amcaları Hayat Ebu Dahrac (47) hayata gözlerini yumdu" dedi. 

Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 563'ü çocuk, 255'i kadın ve 98'i yaşlı 2 bin 96 kişinin hayatını kaybettiğini, 3 bin 189'u çocuk, bin 994'ü kadın, 388'i yaşlı olmak üzere 10 bin 500'den fazla kişinin yaralandığını söyledi.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da gerçekleştirilen müzakerelerde kalıcı ateşkes sağlanamamış, roket atıldığı iddiasıyla İsrail ordusu, Gazze'yi yeniden bombalamaya başlamıştı. 

Öte yandan İsrail'in bu sabah Gazze'nin güneyindeki bir evi hedef aldığı hava saldırısında 7 Filistinli yaralandı.

İsrail savaş uçakları, sabah saatlerinde Gazze'nin güneyinde yer alan Ez-Zeytun Mahallesi'ndeki bir evi hedef aldı. Gazze'de görevini fiili olarak sürdüren Sağlık Bakanlığı Sözcüsü  Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda 2'si kadın aynı aileden 3 kişi olmak üzere 7 kişi yaralandı. Hedef alınan ev tamamen yıkılırken çevre binalarda hasar meydana geldi. 

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırılardan sonra Mısır'da gerçekleştirilen müzakerelerde kalıcı ateşkes sağlanamamış, roket atıldığı iddiasıyla İsrail ordusu Gazze'yi yeniden bombalamaya başlamıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER