banner115

"Evin Hesap Uzmanı Kadın" projesi başlıyor

"Evin Hesap Uzmanı Kadın" projesiyle 18-35 yaş arası SGK’lı kadınların sigortalılık hakları ve finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmeleri amaçlanıyor. Üç yıla yayılması öngörülen uzun soluklu proje kapsamında yurt çapında 100 bin kadına eğitim sağlanması hedefleniyor.

 

Türkiye’de kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını artırmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu, MasterCard ve TurkishWIN "Evin Hesap Uzmanı Kadın" eğitim projesini hayata geçirdiğini duyurdu. Lansman toplantısı; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, MasterCard Türkiye Müdürü Yasemin Bedir ve TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

"Evin Hesap Uzmanı Kadın" projesi, 18-35 yaş arası çalışan kadınların sigortalılık hakları ve finansal okuryazarlık konusunda bilinçlenmeleri için geliştirildi. SGK haklarının tanıtımı ve sosyal sigorta sistemine kayıtlılık oranının artmasıyla birlikte kadınların ekonomiye aktif katılımı için finansal okuryazarlık seviyesini yükseltmek amaçlanıyor. Uzun soluklu bir program olarak planlanan “Evin Hesap Uzmanı Kadın” üç yıl sürecek. Proje boyunca 100 bin çalışan kadına ulaşarak eğitim sağlanması hedefleniyor.

 

İlk fazda 10 şehirde başlayacak "Evin Hesap Uzmanı Kadın" eğitim projesi Nisan ve Mayıs aylarında sırasıyla Antalya, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul ve Bursa’yı ziyaret edecek. SGK iş birliğiyle, bu şehirlerde çalışan kadınlara ulaşılarak, yüz yüze eğitimler yapılacak. Eğitimlerde finansal okuryazarlık ve SGK hakları anlatılacak. Eğitimin ilk bölümünde kadınlar SGK haklarını öğrenirken, FODER (Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği) tarafından hazırlanan ikinci bölümde ise finansal okuryazarlık konularında bilgi sahibi olacaklar. İki saatlik yüz yüze eğitim içeriğinin ardından soru cevap bölümüyle kadınlar tüm merak ettiklerini uzmanlara danışabilecek.

 

"Evin Hesap Uzmanı Kadın", daha çok katılımcıya erişmek, yüz yüze eğitimlerde yer alan bilgilerin referans teşkil etmesi ve finansal okuryazarlıkta ileri seviye eğitimler için www.EvinHesapUzmaniKadin.org internet sitesindeki e-eğitim modülleriyle desteklenecek. E-eğitimlerini tamamlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecek.

 

Eğitim içeriğinin ana hatları; sigortalılığın faydaları, bütçe yapmanın yararları, temel finansal kavramlar, bankacılık, kartları bilinçli kullanmak, tasarruf ve birikim bilincini geliştirme konularında olacak. Projede, finansal hizmetlere erişimi kısıtlı olan kadınların bu eğitimle beraber bilinçlenmeleri ve finansal ürünleri kullanarak ekonomide aktif rol almaları hedefleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118