Ermenek faciasıyla ilgili 8 kişiye gözaltı

Ermenek faciasıyla ilgili 8 kişiye gözaltı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenek'teki maden faciasıyla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığını, ocak sahibinin ise arandığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Burada net ve çok açık bir hatanın olduğunu görüyoruz. O da işletmecilikten kaynaklanan ki bunlar idari soruşturmalar, arkadaşlarımız tarafından tamamlandıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız. Eski ocağın yaklaşık neredeyse 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıp, oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye gelmişler. Tabii ki bu çok açık bir hata. Bunun yapılmış olmasını hiç ama hiç doğru bulmadığımızı ve bunun da bedelinin çok ağır olduğunu bir kez daha söylemek isterim. Bu açıdan idari soruşturma devam edecek ama ilk bulgularımızda böyle bir eski ocağa bu kadar net bir yaklaşmanın olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ikaz edilmiş işçiler tarafından, 'daha 50-60 mesafemiz var herhangi bir sıkıntı yok' denmiş" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "8 kişilik bir gözaltı var. Birisi, şu anda ulaşılamadığı için yakalama emri çıkartılmış durumda. Ocağın sahibi olan kişi olduğunu Sayın Başsavcımız söyledi. Diğer iki kişinin ikisi yine ocağın sahiplerinden. Ortaklarından olduğunu belirttiler. 5 kişi de teknik personel. dolayısıyla toplam 8 kişi üzerinde" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER