Devlet, Deniz Gezmiş'i Yurtdışına Göndermek İstemiş

Devlet, Deniz Gezmiş'i Yurtdışına Göndermek İstemiş

1968 döneminde devrimci hareketin önde gelen isimlerinden, Ankara Ulucanlar Cezaevi'nde 6 Mayıs 1972 tarihinde 25 yaşındayken idam edilen Deniz Gezmiş'e, devlet tarafından ilginç bir teklif götürüldüğü ortaya çıktı.

Devlet görevlileri, Gezmiş'in babasını ziyaret ederek, "Acaba yurtdışına gitse, Avrupa'ya, mesela İsviçre'ye gitse. Oradaki masraflarını devlet karşılasa…" şeklinde öneride bulunmuş. Gezmiş'in babası bu teklife çok sevinmiş fakat Deniz Gezmiş, "Dalga mı geçiyorsun baba" şeklinde cevap vererek gülüp geçmiş.

KARDEŞİ ANLATTI

İşte Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş'in anlattığı olayın detayları;

Bir gün evimize iki sivil gelmişti; belki Emniyet'tendi, belki MİT görevlileriydi. Babama kapıda kimliklerini ve silahlarını gösterdiler. "Yanlış anlamayın, konuşmaya geldik. İsterseniz bunları bırakalım" dediler.

Babam yine takibe geldiklerini sanıp, "Deniz hapiste, biliyorsunuz" dedi.

"Yok, biz başka bir konuyu konuşmak istiyoruz" dediler.

Bunun üzerine içeri buyur ettik; girdiler.

Annem, babam ve ben vardık. Oturduktan sonra, "Başbakanımız bu eylemlerden çok rahatsız, acaba bir çözüm bulabilir miyiz? Bunu görüşmeye geldik" dediler.

Başbakan, Demirel'di o dönem…

Merakla dinliyorduk.

Babam, "Biz de üzülüyoruz. Ben de evladımın ziyan olmasını istemem" dedi.

Bunun üzerine sivillerden biri, "Acaba yurtdışına gitse, Avrupa'ya, mesela İsviçre'ye gitse. Oradaki masraflarını devlet karşılasa…" diye ağız yokladı.

"ZOR GÖRÜNÜYOR"

Babam anladı teklifi:

"Tabii yurtdışında tahsil görmesini çok isterim. Burada canından olmasındansa dışarda okumasını en başta ben arzularım. Ama kabul eder mi, etmez mi, bilemem. Zor görünüyor" dedi.

Yine de bu teklifi abime ileteceğine söz verdi.

Adamlar sevinir gibi oldu.

"Başbakanımız önümüzdeki günlerde İstanbul'a gelecek. Bir olumlu cevap alırsak, hemen kendisine iletiriz. Gereken işlemlere başlanır" dediler.

Teşekkür edip gittiler.

Babam, bu teklifi abime iletti.

Güldü abim.

"Dalga mı geçiyorsun baba" dedi. Geçti.

Üzerinde bile durmadı.

O görevlileri gerçekten Demirel mi göndermişti; yoksa sonradan Demirel'e söylemek üzere kendi inisiyatifleriyle mi hareket etmişlerdi, bilemiyorum. Ama Demirel'in, o dönemki eylemlerden rahatsız olduğu bir gerçektir. (Kaynak: Cumhuriyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER