ABD sözcüsü AA muhabirinin darp edilmesine cevap veremedi

ABD sözcüsü AA muhabirinin darp edilmesine cevap veremedi

ABD'de Ferguson'daki olayları takip ettiği sırada AA muhabiri Bilgin Şaşmaz’a silah doğrultan ve muhabiri ölümle tehdit eden polis memuru süresiz açığa alınırken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, AA muhabirinin sorularına net yanıtlar veremedi. Topu yerel yetkililere atan Harf, ülke içindeki meselelere bulunduğu pozisyondan yorum yapmasının uygun olmadığını savundu.

Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki emniyet güçlerinin sözcüsü Brian Schellman, dün AA muhabiri Bilgin Şaşmaz’a silah doğrultan polis memurunun süresiz açığa alındığını belirtti ancak memurun kimliğini açıklamadı. Schellman, polis memurunun davranışlarının uygunsuz göründüğünü sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da günlük basın toplantısında, Ferguson'daki olaylar ve Şaşmaz'ın ölümle tehdit edilmesine ilişkin soruların muhatabı olurken, Harf'in topu yerel yetkililere atması ve polisin tutumu konusunda yorum yapmaktan kaçınması dikkati çekti. 

Harf, Ferguson'daki gösterileri görüntülemeye çalışan Şaşmaz’a silah doğrultulması ve muhabirin ölümle tehdit edilmesi konusuyla yerel yetkililerinin ilgilendiğini, Bilgin Şaşmaz'ın durumuyla ilgili olarak elinde detaylı bilginin mevcut olmadığını söyledi. 

Marie Harf, ülkesinin bağlılık gösterdiği çok önemli bir ilke olan ifade özgürlüğüyle ilgili olarak her yerde sıkıntı yaşandığını, sıkıntılar karşısında seslerini yükselttiklerini ifade ederek "ABD’nin, gazetecilerin gözaltına alınması konusunda Türkiye de dahil diğer ülkelere ciddi eleştiri getirdiği ancak kendi polisine karşı sessiz kaldığı" değerlendirmesine katılmadığını dile getirdi. 

ABD Başkanı Barack Obama'nın ve bugün bölgede bulunan Adalet Bakanı Eric Holder'in, Ferguson'daki olaylar konusunda sessiz kalmadığını belirten Harf, ABD'nin ikiyüzlü davrandığını fikrine katılmadığını, ABD'de sorunlar yaşandığında bunları şeffaf, dürüst ve açık bir şekilde yoluna koyduklarını savundu.

Harf, Türkiye dahil diğer ülkelere de aynı şekilde davranma çağrısı yaptıklarını, aksi durumlarda seslerini yükseltmeyi sürdüreceklerini bildirdi. 

Marie Harf, bir gazetecinin, Şaşmaz'ın gözaltına alınması konusunda neden bunun kötü bir şey olduğunu söylemediği yönündeki sorusuna, ülke içindeki meselelere bulunduğu pozisyondan yorum yapmasının uygun olmadığı yanıtını verdi. 

ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği Missouri eyaletinin St. Louis kentinde Ferguson mahallesi yakınlarında göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, dün polisin sert müdahalesine maruz kalmıştı.

Polis tarafından önce ölümle tehdit edilen Şaşmaz'a, yüzüne ve sırtına bastırılarak kelepçe takılmıştı. AA muhabiri Şaşmaz, 5 saat hücrede tutulduktan sonra serbest bırakılmıştı.

Açığa alınan polis memuru, Şaşmaz'a silah doğrultarak, kendisini bir daha görüntülemesi halinde AA muhabirini öldürmekle tehdit etmişti. Çevredeki gazetecilere de ''kaldır ellerini'' ve ''geri çekil'' diyerek silahını doğrultmaya devam eden polis memuru meslektaşları tarafından olay yerinden uzaklaştırılmıştı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) de Ferguson'da yaşananlara tepkisini yazılı açıklamayla dile getirmişti.  AGİT, ABD'den Ferguson'daki gösterilerle ilgili haber yapan gazetecilerin basın özgürlüğüne saygı duyulmasını istemişti.

AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, yazılı açıklamasında, Ferguson semtinde patlak veren gösterilerde gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki göstererek Amerikalı yetkilileri olayların arkasındaki nedenleri bütün yönleriyle incelemeye davet etmiş ve "Ferguson'daki olaylarla ilgili haber yapan gazetecilerin özgür ve emniyetli bir şekilde çalışabilmelerinin sağlanmasını istiyorum" ifadesini kullanmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER