banner115

25 yıl sonra bir mucize gerçekleşti

25 yıl sonra bir mucize gerçekleşti

İzmir'de 1989'da geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Sibel Kula, 25 yıl sonra ayak parmaklarını hareket ettirmeyi başardı

Kula: "Rahatsızlığımdan sonra hayata sımsıkı bağlandım. Hayattan asla kopmadım. Ellerim tutmadığı halde resimler yapıp, şiirler, şarkılar yazarak hayata tutundum"

"BENİM İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR MUCİZE GERÇEKLEŞTİ"

Geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan Sibel Kula, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde gördüğü tedavi sonucunda 25 yıl sonra ayak parmaklarını oynattı.

Kula, yaptığı açıklamada, 1989'da Dokuz Eylül Üniversitesi Manisa Spor Akademisi öğrencisiyken trafik kazası geçirdiğini söyledi. Okula giderken ehliyetsiz bir sürücünün kendisine çarptığını ve boynunun kırıldığını anlatan 46 yaşındaki Kula, şöyle konuştu:

"Felç oldum. 8 yıl yatağa bağımlı yaşadım. Rahatsızlığımdan sonra hayata sımsıkı bağlandım. Hayattan asla kopmadım. Ellerim tutmadığı halde resimler yapıp, şiirler, şarkılar yazarak hayata tutundum. Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, benim için bir kampanya başlattı ve tedavi amacıyla İngiltere'ye gönderdi. İngiltere'de 6 ay tedavi gördüm ve yatalak olmaktan kurtularak tekerlekli sandalye kullanmaya başladım. Tekerlekli sandalyeyle benim için yeni bir hayat başladı."

Kula, hayattaki en büyük isteğinin yürümek olduğunu vurguladı. Yürüyebilmek için Türkiye ve yurt dışındaki birçok hastaneye başvurduğunu aktaran Kula, şöyle devam etti:

"Türkiye'de kök hücre nakilleri durdurulduğundan tedavim yarım kaldı. Türkiye'de tedavi şansım kalmadığı için yurt dışındaki tedavileri araştırdım. Çin'de kök hücre tedavisini buldum ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle Çin'e gidemedim. Bu arada bir arkadaşım Lüleburgaz'da bir doktor olduğunu söyledi. Büyük bir umutla Lüleburgaz'a geldim. Tedavinin 26'ncı gününde ayak parmaklarımı oynatmaya başladım. 25 yıl sonra ayak parmaklarım oynayınca benim için çok büyük bir mucize gerçekleşti."

''İNANMAK BAŞARMAKMIŞ"

Öztürk, tüm zorluklara rağmen doktoruyla bir mucizeye imza attıklarını, sağlık durumunun her geçen gün iyiye gittiğini söyledi.

Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım beklediğini belirten Kula, şöyle devam etti:

"Biz 25 yıllık bir mucizeyi gerçekleştirdik. Allah yeniden şifa vererek beni hareketlendirmeye başladı. Kendi durumumdaki diğer hastalara örnek olabilmek amacıyla kitap yazıyorum ve resimler yapıyorum. Kitap ve resimlerden elde ettiğim gelirle tedavimi sürdürmeye çalışıyorum. Bir kitabımın adı 'Zoru Başarmak'. İnsan felçli olsa bile hayat bitmiyor. Üç defa resim sergisi açtım. Sadece baş parmaklarımı kullanabiliyorum."

Kula, yürümeye başladığında bir camiye giderek namaz kılacağını ve dua edeceğini ifade etti.

"HASTA İÇİN MUCİZE"

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Gülşan Yaşa Öztürk ise Sibel Kula'nın kendilerine başvurduğuna el parmaklarını çok zor, ayak parmaklarını ise hiç oynatamadığını belirtti.

Hastaya fizik tedavi ile rehabilitasyon çalışmaları yaptırarak ayak parmaklarını oynatmayı başardıklarını aktaran Öztürk, "Her hasta için ümit var. Hiçbir hasta eve kapanıp kalmamalı. Biz ekibimizle üstümüze düşeni yaptık. Hasta için mucize oldu" diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118