banner115

24 aktarma merkezi yolda

24 aktarma merkezi yolda

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü tarafından ihale yapılacak. İBB tarafından 5 ve 6 Mayıs'ta düzenlenecek olan ihaleler toplu taşım sistemlerinin merkezleri olacak aktarma istasyonlarının mimari, ulaşım ve peyzaj projelerinin hazırlanmasını amacıyla gerçekleştirilecek.

 

14 aktarma istasyonu Avrupa Yakası'na yapılacak ve toplam inşaat büyüklüğü 600 bin metrekare olacak. Anadolu Yakası'na ise 10 aktarma istasyonu yapılacak ve toplam inşaat alanı 400 bin metrekare olacak.

 

Tüm toplu ulaşım hatlarının (metro, otobüs, metrobüs, marmaray, tramvay, demiryolu ağı) birleşme noktalarında planlanan istasyonlar sayesinde vatandaşlar, zaman kaybetmeyecek.

 

Aktarma istasyonlarının ihale şartnamesine göre, vatandaşların gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafe, restoran, otopark gibi sosyal donatı alanları da bulunacak. 

 

Bu merkezlerin engellilerin kullanımına uygun olarak planlanmasını öngören şartnamede, bu alanların ağaçlandırılması da yer aldı. 

 

Asya Yakası'nda Dudullu, Kartal Kavşağı, Küçükyalı, Tepeüstü, Haydarpaşa Ayrılık Çeşmesi, Taşdelen, Sancaktepe, Kurtköy, Samandıra ve Uzunçayır ile Avrupa Yakası'nda Sefaköy, Kirazlı, Yenibosna, İncirli, Mahmutbey, Çobançeşme, Çırpıcı, TÜYAP, Avcılar, Kazlıçeşme, Halkalı, Başakşehir, Kayaşehir ve Bahçeşehir aktarma istasyonları projelendirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118