banner115

MİNİK ELLERDEN EBRU SANATI

Eyüpsultan Yunus Emre İlkokulu 4/A sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan Ebru Sanatı, Cafer Paşa Kültür Sanat Merkezi'nde sergilendi.

MİNİK ELLERDEN EBRU SANATI
Eyüpsultan Yunus Emre İlkokulu 4/A sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan Ebru Sanatı, Cafer Paşa Kültür Sanat Merkezi'nde sergilendi.
Ebru Sanatı Öğretmeni Aynur Öztürk ve Yunus Emre İlkokulu 4/A sınıfı Öğretmeni Münevver Yılmaz tarafından öğrencilerin el becerilerini ortaya çıkarmalarını ve Türk sanatını aşılamayı hedefleyerek, Ebru Sanatı dersine teşvik ettiler.
Minik ellerin, el becerileri ile ortaya çıkardıkları Ebru sanatı eserlerinin sergisi, yoğun ilgi gördü ve büyük beğeni topladı.
Ebru sanatı hakkında bilgiler veren Ebru Sanatı Öğretmeni Aynur Öztürk, sanatın birçok alana yayılan ve alt dalları olan bir bütün olduğu belirtilirken, "Ebru sanatı ise kağıt sanatlarının sadece biridir. Osmanlı dönemine dayanan ve o dönemin kuralı olan usta-çırak ilişkisi mevcuttur. Ebru sanatında, sanatçı iradesi dışında birçok olaydan ve durumdan etkilenebilir. Renklerin suyla dansı, renklerin uyumu, ya da renklerin ahengi şeklinde adlandırılır. Ebru Sanatı adını, Farsça’da bulut, bulut gibi anlamına gelen ebri’den almıştır.
Ebru sanatı, görsel olarak harikalar yaratabileceğiniz, her insanda farklı duygular uyandıran ve ülkemizde de birçok sanatçı tarafından icra edilmektedir. Devrin son sanatçılarından Mustafa Düzgünman gerek eserleri, gerekse ardında bıraktığı ve yetiştirdiği çırakları ile dikkat çekmeyi başarmıştır" dedi.
Ebru sanatının nasıl yapıldı konusunda da bilgiler veren Öztürk, "Kağıt; Genellikle 1. hamur kağıt kullanılır, emici özelliği ve mat olmalıdır.
Kitre; Yapışma özelliği çok az olan bir yapıştırıcı/zamk. İlk olarak su ile birlikte karıştırılır ve uygun bir kıvama getirilir.
Tekne; İçerisine Kitre konulan kap.
Fırça.
Boyalar; Oksit kırmızı, oksit sarı, oksit siyah, lahur çiviti renkler. Ebru sanatında ön planda olan ve daha çok tercih edilen renklerdir. Yine de bu sizin seçiminize bağlıdır.
Öd; Renklerin kitre üzerine yapışmasını ve dağılmadan orada kalmasına yardımcı olur.
Biz; Ebruya şekil vermek amacı ile kullanılır.
Ebru'nun nasıl Yapıldığıyla ilgili de kısa bilgiler vermek isterim.
Tekne kitreli su ile doldurulur. İlk olarak uygun kıvam yakalanır. Hazırladığımız sıvı ince bir tülbent ile süzülür ve bu şekilde temizlenmesi sağlanır. Değişik renklerdeki toprak boyalarımız ezilerek uygun hale getirilir. Bu işlemden sonra meydana gelen çamur benzeri boyamıza sığır ödü katılarak, 15 gün dinlendirme işlemi yapılır. Bekleme işleminden sonra mamul sulandırma işlemiyle kullanıma hazırdır.
Bir ebru tek seferde yapılabilir bu yüzden dikkat çok önemlidir. Hazırladığımız boya fırça yardımıyla suyun üzerine damlatılır. Şekiller oluşmaya başlayacaktır, sonrasında kağıt teknenin üzerine örtülür ve bundan sonra oluşacak şeklimizi beklemek kalır" dedi.
Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER