banner115

Mareşal Fevzi Çakmak kabri başında anıldı ...

Milli Mücadele döneminin sembol isimlerinden ve Genelkurmay eski başkanlarından Mareşal Fevzi Çakmak, vefatının 69’uncu yılında Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Mareşal Fevzi Çakmak kabri başında anıldı ...
Milli Mücadele döneminin sembol isimlerinden ve Genelkurmay eski başkanlarından Mareşal Fevzi Çakmak, vefatının 69’uncu yılında Eyüpsultan Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı.
Cumhuriyet döneminde ilk Millî Savunma Bakanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilk genelkurmay başkanı olma ünvanlarına da sahip olan Çakmak'ı anmak için düzenlenen törene Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, 1. Ordu ve Garnizon Komutanlığı adına Tuğgerenal Özkan Ulutaş, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken'i temsilen Strateji Geliştirme Müdürü İrfan Çalışan, Mareşal Fevzi Çakmak'ın yakınları, ilçede bulunan resmi kurumların temsilcileri, Eyüpsultan Mareşal Çakmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.
Törene ayrıca, Mareşal Fevzi Çakmak'ın, Kurtuluş Savaşı sırasında karargah kurduğu Giresun Alucra Fevzi Çakmak Köyü Derneği temsilcileri de katıldı.
Tören saygı duruşu ile başladı. İstanbul Valiliği ve Türk Silahlı Kuvvetleri çelenklerinin kabire konulmasının ardından Filistin, Kafkasya ve Çanakkale'de kolordu ve ordu komutanı olarak görev yapan, ömrünün 54 yılını askeri görevler ve vatan savunmasında geçiren Mareşal Fevzi Çakmak’ın kısa bir özgeçmişi okundu.
Anma törenin sonunda ise Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve dualar edildi okundu.
MAREŞAL FEVZİ ÇAKMAK KİMDİR
1876 yılında İstanbul'da doğdu. 1895 yılında Teğmen rütbesi ile Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, aynı yıl girdiği Harp Akademisi'ni 1898 yılında bitirerek Kurmay oldu. Bu tarihten itibaren ordunun çeşitli kademelerinde karargah ve birlik komutanlığı görevlerinde bulundu.
1914 yılında Tümgeneralliğe yükseldi. Çeşitli birliklerde Kolordu Komutanlığı, Anafartalar Grup Komutanlığı ve Ordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 6 Ocak 1918 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atandı. 28 Temmuz 1918 tarihinde Korgeneralliğe yükseldi.
27 Mayıs 1919 tarihine kadar bu görevi yürüttü. 1 nci Ordu Müfettişliği'nden sonraki Harbiye Nazırlığı görevinden 21 Nisan 1920 tarihinde istifa ederek Anadolu'ya geçti. Milli Müdafaa Vekili ve Heyeti Vekile Reisliği görevine atandı.
3 Nisan 1921 tarihinde Orgeneral, 31 Ağustos 1922 tarihinde de Büyük Zafer'in kazanılmasındaki yüksek hizmetlerini takdiren Mareşalliğe terfi ettirildi.
12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 tarihleri arasında Genelkurmay Başkanlığı Vekilliği, 3 Mart 1924 tarihinden 12 Ocak 1944 tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı yaptı. 12 Ocak 1944 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.
Fransızca, İngilizce, Almanca'nın yanısıra Balkan dillerine ve Arapçaya vakıftı.
Arnavutluk Harekatı ve İsyanı'na, İtalya, Balkan, 1 nci Dünya ve Kurtuluş Savaşları'na katıldı.
12 Nisan 1950 tarihinde vefat etti. Eyüp Sultan'da toprağa verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER