banner115

KURBAN ALLAH'A YAKLAŞTIRIR

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kurban nedir? Kurban’ın hükmü nedir diye Kurban ile ilgili merak edilen konuları derledik.

KURBAN ALLAH'A YAKLAŞTIRIR

  

Kurban Allah’a Yaklaştırır

 

 

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla Kurban nedir? Kurban’ın hükmü nedir  diye Kurban  ile ilgili  merak  edilen konuları  derledik.

Âdemoğlu kurban günü Allah katında kurban kesmekten
daha sevimli olan bir amel işlemez.” (Tirmizî, Edâhî, 1)

Hicretin ikinci senesi, Zilhicce ayının onuncu günüydü. Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, kurban bayramı hutbesine çıktı. Allâh’a hamd ve senâ ettikten sonra ashâbına şöyle seslendi:“Bugün ilk işimiz bayram namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.” (Buhârî, Iydeyn, 3)

Namaz bitti. Fahr-i Kâinat -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, kurbanını kesmek üzere huşû içerisinde kurban mahalline doğru ilerledi. Kendisine kurbanlık iki koç getirilmişti. Onları kıbleye yatırdı. Keserken besmele çekti, tekbir getirdi ve şöyle buyurdu:

“«Ben hanîf (Hakk’a yönelmiş) olarak, yüzümü gökleri ve yeri yaratan Allâh’a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.» (el-En‘âm, 79) «Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Ben bununla emrolundum ve ben müslümanların ilkiyim.» (Bkz. el-En‘âm, 162-163) Allâh’ım bu kurban Sen’dendir ve Muhammed ile ümmeti tarafından Sen’in rızan için sunulmuştur.” (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 3-4)

Buna göre kurban, Rabbimiz’in bir emridir.

 

 

 

 

 

 

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder. Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere bir şekilde yardımda bulunmuş, hem de Cenab-ı Hakk’a, yaklaşmış olur. Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam ede gelmektedir. Ayrıca kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanesidir. Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise, sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber Efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118