banner115

"CUMHUR İTTİFAKI VİTES YÜKSELTTİ"

"CUMHUR İTTİFAKI VİTES YÜKSELTTİ"

"CUMHUR İTTİFAKI VİTES YÜKSELTTİ"

 İTTİFAKLARDA SON DURUM

"CUMHUR İTTİFAKI VİTES YÜKSELTTİ"

15 Temmuz 2016 darbe girişimi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçirilmesi Türk siyasetinde bir takım değişiklikler ve yeniliklere yol açtı.

Bu değişikliklerin en önemlisi siyasi partilerin Cumhur ve Millet adıyla anılan ittifaklar şemsiyesi altında toplanmasıdır dersek yanılmış olmayız.

AK Parti'nin çok değişkenli politikalarından dolayı MHP tabanında AK Partiye veya AK Parti tabanında MHP'ye karşı güven problemi yaşayanlar olabilir. Ama yine de her iki partinin tabanının neredeyse tamamına yakını bu ittifakı destekliyor.

15 Temmuz 2016 darbe girişimi esnasında MHP'nin demokrasinin gereği olarak seçilmiş hükümete verdiği destek ve tereddütsüz duruşu MHP-AKParti işbirliğine dönüşmüş ve daha sonra resmi adıyla Cumhur İttifakı adını almıştı.

Yani yaklaşık 2.5 yıldır bu iş birliği devam ediyor. Türkiye'de ortalama bir koalisyon hükümetinin ömrü 15 ay iken Cumhur İttifakı bunun iki katı bir süredir yani 30 aydır görevde.

Hal böyle olunca yarın ittifak bitmiş olsa elbette bunun nedeni konuşulur ve tartışılır ancak kimse ittifakı oluşturan partilerin birbirlerini yarı yolda bıraktığını, sattığını vs söyleyemez.

Bu saatten sonra ittifakın son bulmasıyla konuşulabilecek tek şey bu ittifakın görevde bulunduğu süre zarfı içinde yapmış olduğu icraatlar olabilir.

Kurum ve kuruluşların içindeki temizlik, Türkiye'yi içeriden ve dışarıdan kuşatmaya çalışan terör örgütlerinin bertaraf edilmesi, iki başarılı sınır ötesi operasyon, bölgemizdeki başat güçlerin dayatmalarının kırılması, Türkiye'siz hesap kitap yapılmayacağının tüm dünyaya mesaj olarak iletilmesi ve siyasi, askeri birçok reformun gerçekleşmesi ve bunların kamuoyunda büyük destek görmesi Cumhur İttifakının artı hanesine yazılan icraatlar olarak ilk başta göze çarpan hususlar.

Seçim açısından bakılınca bir genel seçim ve bir de referandum kazanan Cumhur İttifakı önümüzdeki yerel seçimlerin de favorisi konumunda ve başarılı bir karneye sahip. 

Yeni bir siyasi otorite, yeni bir sistemle yoluna devam eden Cumhur İttifakı'nın eksi hanesine yazılabilecek konular da yok değil. Bunların başında ise ekonomi ve zaman zaman sakatlık gösteren hukuk sistemidir. İkisi de birbirine bağlı konular olduğu için bunların düzelmesi de beraber olacaktır. Ancak sihirli bir değnek değmişcesine akşamdan sabaha değil zamanla olacak konulardır. Başta ABD olmak üzere ülke ekonomisine dışarıdan yapılan saldırılar ve bu saldırılara karşı koyma çabalarını da hesaba katarsak Cumhur İttifakı bu konularda da başarısını gösterecektir. Ama bunun için biraz zamana ihtiyacı olduğu da su götürmez bir gerçektir. 

"MİLLET İTTİFAKI İKİ İLERİ BİR GERİ"

Cumhur İttifakı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini gündeme getirince bir takım endişeleri bulunan muhalefet partileri açık veya gizli olarak "hayır platformu" şemsiyesi altında birleşti.

Hayırcı partilerin farklı yapıları bir bütün görünümü vermediği için kamuoyunda ciddi bir etkiye sahip olamadı ve Anayasa referandumu Cumhur İttifakının başarısıyla sonuçlandı.

Ardından yapılan 24 Haziran seçimleri için hayırcı partilerden CHP ve İYİ Parti tekrar bir araya geldi ancak bu defa da başta kamuoyunun büyük destek verdiği askeri operasyonlar olmak üzere ülke genelindeki gelişmeleri yanlış yorumladığı için yine hüsrana uğradı.

Önümüzde ise 31 Mart yerel seçimleri var ve CHP ve İYİ Parti bu seçime de Millet İttifakı olarak birlikte gireceklerini beyan ettiler.

Sadece seçim zamanı kurulan sonra dağılan, iki ileri bir geri performans sergileyen Millet ittifakı bir referandum ve bir de seçim kaybetti. Haliyle Millet İttifakının yerel seçimlerde nasıl bir stratejiyle hareket edeceği merak konusu. Ancak HDP'nin de şu ana kadar İstanbul ve ilçelerinde aday çıkarmayışı bu ittifakın genişleyebileceğini ve CHP-İYİ Parti-HDP olarak yola devam edeceğini gösteriyor.

Parti liderlerinin saha performansının yanı sıra en önemli unsurun il ve ilçe adaylarının olduğu yerel seçimlerde çıkarılan adaylar da ibrenin Cumhur İttifakından yana olduğunu gösteriyor. Özellikle AK Parti adaylarına baktığımız zaman daha önce Bakanlık, milletvekilliği ve Belediye başkanlığında tecrübesi olan adaylar dikkat çekerken Millet İttifakının adayları ya daha önce belediye başkanlığı yapmış ya da daha önce ismi duyulmamış adaylar. 

Hal böyle olunca seçmen de tercih yaparken bu durumu göz önünde bulunduruyor ve bu konuda rüştünü ispat etmiş adaylar varken göreve geldiğinde nasıl bir performans sergileyeceğini kestiremediği adaylardan kaçınıyor. Millet İttifakı bu konudaki açığını propaganda ve reklamla kapatabilir mi göreceğiz.

Son olarak siyasette son 24 saatin bile önemli olduğunu vurgulayıp, millete hizmet için yola çıkan adayların ve 31 Mart yerel seçimlerinin şimdiden vatana millete hayırlı olmasını temenni edelim. Yarın ola hayrola...
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER