banner115

CHP MİLLETVEKİLLERİ KILINÇ VE KÖKSAL YAŞANAN SÜRECİ GAZETEMİZE DEĞERLENDİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ile Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Burcu Köksal ile Eyüpsultan'da bir araya gelerek, sıcak ve samimi bir ortamda sohbet ettik.

CHP MİLLETVEKİLLERİ KILINÇ VE KÖKSAL YAŞANAN SÜRECİ GAZETEMİZE DEĞERLENDİRDİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ile Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Burcu Köksal ile Eyüpsultan'da bir araya gelerek, sıcak ve samimi bir ortamda sohbet ettik.
Partili Cumhurbaşkanı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz ile ilgili değerlendirmelerini ve görüşlerini aldık.
Türkiye'nin bir yerel seçim yaşadığını ve halen seçim atmosferinden çıkamadığını belirten CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, "Yerel seçimlerin üzerinden 13 gün geçti. Maalesef seçim atmosferinden henüz çıkabilmiş değiliz. Halkın iradesi ortaya çıktığı halde bunun gereği olan tesciller henüz yapılabilmiş değil. İstanbul halkı Ekrem İmamoğlu'nu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçti ama Yüksek Seçim Kurulu'ndan gelmesi gereken karar ve İstanbul İl Seçim Kurulu'ndan verilmesi gereken mazbata hala verilmedi.
Seçim sonuçlarının tartışmaya yönelik süreç, maalesef Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yöneticileri tarafından Türkiye'ye talihsiz bir şekilde yaşattırılıyor. Türkiye'nin yapması gereken şey sorunlarıyla ilgilenmek. Siyasal alanda, ekonomik alanda, ticari alanda gücünü birleştirerek, bu ekonomik krizden en kısa sürede ülkemizi ve halkımızı en az zararla çarelerle çözülmesini sağlamak. Bizler, İstanbul seçimlerinin tartışılacak bir anlamı kalmadığını anlatmaya ve bunu göstermeye devam ediyoruz. Dolayısıyla, Türkiye'de Cumhurbaşkanı Seçim Sistemi ve bunun getirdiği sorunlarla daha çok ulaşacağız" dedi.
Milletvekili Kılınç, Eyüpsultan halkına teşekkür etmek için geldiklerini ifade ederek, "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun isteğiyle bugün buradayız. Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine destek sunan İstanbul halkına teşekkür etmek üzere Milletvekilimiz Sayın Burcu Köksal ile bugün buradayız. Bu seçim göstermiştir ki Türkiye'de ittifaklar ile 2 parti var. Çünkü başkanlık sistemi iki partinin birbirine dayanmasıyla ayakta duracak bir sistemdir" dedi.
Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Burcu Köksal da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yanlış olduğunu ifade ederek, "Bu sistemi getirirken Türkiye'de koalisyonların artık olmayacağını söylemişlerdi. Görüyoruz ki, eskiden koalisyonlar seçim sonrası olurdu, şimdi seçime gitmeden önce ittifak adı altında oluşuyor. Getirdikleri sistemde, savunduklarıyla kendileri çelişmeye başlıyor. Cumhurbaşkanı bütün milletin başıdır. Hangi partiye mensup olursa olsun herkesin başkanıdır ve tarafsız olmalıdır. Atatürk istese her türlü sitemi getirebilirdi. Cumhurbaşkanın tarafsız olması ve tüm milleti temsil etmesini istemiştir.
CHP olarak, referanduma gitmeden TBMM'nde bunun yanlışlarını ifade etmemize, AK Parti Grubunun hayır oyu vermesi için ikna etmeye çalışmamıza rağmen, referandumda da çok az bir farkla bu sistemi geçirdiler. Şimdi gelinen noktada sistemin ne kadar yanlış olduğunu AK Parti'ye oy veren birçok yurttaşımızda fark etmiş durumda. Partili Cumhurbaşkanı Partisinin Genel Başkanı olarak meydana çıkıyor tamamen kendi toplumuna sesleniyor ve kendi partisine mensup olmayan vatandaşları da illet, zillet gibi hakarete varan söylemlerle nitelendiriyor. Partili Cumhurbaşkanı olmaz ve bir kişiye bu kadar yetki verilmesi yanlıştır.
Bence yerel seçimden çıkan sonuçta buna bir tepki ve bir mesajdır. Vatandaş diyor ki, 'Biz seni Cumhurbaşkanı olarak seçtik. Gelip de burada Eyüpsultan adayı için oy isteme.' Biz bunu gözlemliyoruz. Mersin, Adana, Muğla, Antalya, İzmir, Eskişehir, Aydın, Ankara ve İstanbul gibi bütün büyük şehirleri CHP kazandı. Bunlar ekonominin, sanayinin ve üretimin en çok bulunduğu şehirler.
Bu mesajı çok iyi aldığı için İstanbul seçimlerinde süreyi uzatmak adına türlü türlü bahaneler getiriyorlar. Sayımlarında sonuna yaklaştık ve şuan teşekkür için Eyüpsultandayız. İstanbul gibi büyük bir metropolün, dünyaya mal olmuş şehrin daha fazla hizmetsiz kalmasını istemiyoruz. Mazbatamızı alacağız ve İstanbul'u 5 yıl İmamoğlu yönetecek" dedi.
AK Parti'nin İstanbul ve Ankara'yı kaybetmesi ekonomiye nasıl yansır sorumuza, İstanbul ve Ankara'nın kaybetmediğini aksine kazandığını belirten Milletvekili Burcu Köksal, "Türkiye şimdi bir nefes aldı. Ekrem İmamoğlu'nun Beylikdüzü'nde çok güzel bir belediyecilik örneği sergilediğini gördük. Genç, çalışkan, CHP içinden gelen, halkla bütünleşebilen, insanlara dokunabilen, halkın derdine derman olan bir belediye başkanı.
İmamoğlu, İstanbul'u yönetme iddiasını ortaya koydu, projelerini açıkladı ve bir idealizim ortaya koydu. Cumhur İttifakı adayı saraydan gelen bir talimatla aday oldu. Bir tarafta İstanbul'u yönetmeye istekli, azimli, geçmişinden gelen bir başarı öyküsü olan, halkla bütünleşebilen, projeleriyle, vizyonuyla her şeyini ortaya koymuş aday. Diğer tarafta ise, 'Ben aslında unumu eleyip, eleğimi asmıştım. Meclis Başkanıydım ama aday olmam istendi oldum' diyen bir aday. Halkımız İstanbul için İmamoğlu'nu tercih etti. dedi. AK Parti'nin seçim zamanı meydanlarda görüpte, meclise geldiğinde görmediği kitleler var. Önümüzdeki seçimler için daha iyi hazırlanacağız ve her zaman savunduğumuz parlamenter sisteme geri döneceğiz" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER