banner98

Zeytinyağı üreticileri mutlu

Zeytinyağı üreticileri mutlu

Türkiye'de zeytin ve zeytinyağının toptan fiyatlarında geçen seneye göre kaydedilen yüzde 50-100 artış, en çok üreticiyi sevindirdi.
 

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, yaptığı açıklamada, 2014-2015 döneminin bölge üreticisi bakımından son derece verimli, zeytin çiftçisine ciddi anlamda katkı sağlayan bir sezon olduğunu söyledi.
 

Zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının yüzde 100'e yakın oranlarda arttığını, bu duruma da en çok üreticilerin sevindiğini dile getiren Semerci, "Bu dönemin, üreticilerin son 5 senedir çektiği o büyük sıkıntıları bir nebze olsun giderdiği sezon olduğunu düşünüyorum. Son derece yüksek kalitede üretim gerçekleşti" dedi.
 

Bu yıl zeytin ve yağı üretiminde önde gelen ülkelerden İtalya, Yunanistan ve İspanya'da ciddi anlamda bir rekolte azlığı olduğunu ifade eden Semerci, şöyle konuştu:
 

"O rekolte azlığı fiyatların da belirli miktarda yükselmesine neden oldu ancak bu artış, özellikle yurtdışındaki fiyatlarda çok olmamasına rağmen Türkiye'de fazla yaşandı. Bu, üretici için çok güzel, çok önemli bir fiyat artışı ama zeytin üreticisinin en çok ihtiyacı olan şeyin tüketici olduğunu unutmamamız lazım. Türkiye'de 1-2 litrelerde dolaşan tüketim, bu fiyat artışıyla maalesef daha gerilere gitmeye başladı. Satışlarımız azaldı. Uluslararası anlamda yurtdışındaki fiyatlar neydi diye bakarsak, geçen ay katıldığım Yunanistan Selanik'teki bir zeytin fuarında 5 kiloluk bir teneke sızma zeytinyağı 50-55 liradan satılıyor. Bu ülkede kişi başına düşen zeytinyağı tüketimi 20 litrelerde. Türkiye'de ise aynı kalite ve miktardaki yağ 80 liraya ulaştı, bazı marketlerde 110 lirayı gördü."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118