banner98

Yenilenen Mercedes CLS 350 Coupe'yi sizin için test ettik

Yenilenen Mercedes CLS 350 Coupe'yi sizin için test ettik
2004 yılında CLS’yi “dünyanın ilk dört kapılı coupe modeli” olarak piyasaya süren Mercedes, geçtiğimiz aylarda aracı yeniledi. Makyajlanan CLS Coupe’nin tasarımında çok radikal değişikliklere gidilmemiş. En belirgin farklılık aracın ön yüzünde kendini gösteriyor. Karakteristik uzun kaput dizaynını yeni eklenen Multibeam LED farlar ve burun tasarımını belirgin bir şekilde ön plana çıkaran etkileyici elmas görünümlü radyatör ızgarası destekliyor. Aracın özellikle ön yüzünün artık daha şık olduğunu söyleyebilirim.

ÇITAYI YÜKSELTEN FAR TEKNOLOJİSİ
Yeni CLS Coupe’de far teknolojisinde çıtayı ciddi anlamda yükselten, yol ve trafik koşullarına göre otomatik olarak en iyi aydınlatmayı sağlayan Multibeam LED farları kullanılmış. Donanım listesinde “Türkiye Paketi” kapsamında sunulan ve Mercedes’in futuristik olarak tanımladığı bu farların önemli farklılıklar sunuyor. Multibeam LED teknolojisi ışık dağılımını hızlı ve otomatik bir şekilde her yol ve trafik koşuluna uygun hale getiriyor. Böylece diğer sürücüleri rahatsız etmeden, yol yüzeyini ve yol kenarlarını geniş ve yeterli bir biçimde aydınlatabiliyor. 

Ayrıca kameralı adaptif uzun far yardımcısı karşı yönden gelen araçları tespit ederek LED’lerin her birinin parlaklığını elektronik olarak kontrol ediyor ve duruma göre yol yüzeyinin bazı alanlarını karartıyor. Böylece hem ışık diğer sürücülerin gözünü almıyor, hem de sürücüler yolun en iyi şekilde aydınlatılması avantajından faydalanıyor. Yani Multibeam LED farlar sadece CLS’nin şoförüne değil, yoldaki diğer sürücülere de fayda sağlayan bir güvenlik seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

30-60 METRE EK GÖRÜŞ SAĞLAYAN VİRAJ FARLARI
Aydınlatma gurubun yardımları sadece bunlarla da sınırlı değil. Örneğin; ön camdaki kamera ve dört konsol ünitesi sayesinde farlar, daha sürücü dönüş manevrası yapmadan yolun kıvrımını kamerayla tespit edip yön değiştirmeye başlıyor. Böylece viraj alanı iyi bir şekilde aydınlatılıyor. Bu aktif far fonksiyonu, viraj bitmeden düz pozisyona geri dönerek sürücünün virajlara girip çıkarken tehlikeleri erkenden görmesini kolaylaştırıyor ve trafiğe bağlı olarak 30-60 metrelik ek görüş alanı sağlıyor.

Yüksek performanslı Multibeam LED farlar otomobilin kapılarını uzaktan açtığınız andan itibaren size kendisini gösteriyor. “Welcome Home” fonksiyonu sayesinde, kapılar açıldığında aydınlatma grubu güzel bir mavi ışığa dönüşüyor. CLS bu özelliğiyle sürüş başlamadan bile sürücüsüne keyif vermeye başlıyor. Farlar önce sarı renkte yanıp sönüyor, ardından “Mercedes-Benz” yazısını vurgulayan mavi bir LED gözüküyor, sonra beyaz renkli araç yerini bulmaya yarayan aydınlatmaya geçiş yapıyor.

EN YENİ TEKNOLOJİK DESTEKLER
Mercedes, CLS Coupe’de “Sürüş Yardım Paketi Plus” adı altında en yeni güvenlik sistemlerine yer vermiş. Bunların başında “Çarpışma Önleme Yardımcısı Plus” sistemi geliyor. Bu sistem öndeki araçla aradaki mesafeyi devamlı ölçen sensörlere dayanıyor. Takip mesafesi yetersiz olduğunda ilk olarak görsel bir uyarıyla, eğer çarpışma riski devam ediyorsa sesli olarak sürücüye alarm veren sistem, frene bastığınızda gücü yeterli görmezse otomatik olarak fren yaparak size destek oluyor. 

Önemli güvenlik sistemlerinden biri de Mercedes’in Pre-Safe olarak adlandırdığı öngörülü fren. 30 metrelik menzili 80 derecelik açıyla tarayan yakın radarı ve 200 metrelik menzili 18 dereceyle tarayan uzak radarı öndeki trafiği sürekli denetliyor. Önünüzde bir şey varsa sizi 3 defa sesli olarak uyarıyor, ama tepki vermezseniz ilk olarak kazadan 1,6 saniye önce azami fren gücünün yüzde 40’ına denk gelecek bir güçte otomatik olarak fren yapıyor. Ama hala sizden bir hareket görmezse tam fren yaparak çarpışmanın şiddetini azaltıyor.

Yapılan testlerde 30 ile 200 km/s arasındaki hız aralığında çalışan Pre-Safe freninin çarpışma hızını 12,5 km/s azalttığı ortaya çıkmış. Yani örneğin arkadan çarpma 50 km/s yerine 37,5 km/s ile gerçekleşiyor. Şimdi diyebilirsiniz ki; bu hız çok az değil mi? Değil, çünkü 12,5 km/slik hız düşürülmesi, öndeki yolcuların üzerine binen yükün yaklaşık yüzde 30 ve arkadaki yolcuların üzerine binen yükün yüzde 45 azaltıldığı anlamına geliyor.

Keyless-go sistemine sahip CLS’ye anahtarsız giriş yapılabiliyor ve çalıştırılabiliyor. Aracı açmak için sürücünün kapı tutamaklarından birini kavraması ve aynı zamanda elektronik anahtarı cebinde bulundurması yeterli. Bu sayede kapılar açılıyor. Ayrıca bu sistem üzerinden bagaj kapağı otomatik olarak açılabiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118