Piyasaların ateşi düşmüyor

Piyasaların ateşi düşmüyor

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günü açıklanacak faiz kararı öncesinde piyasaların yükselen ateşi yeni haftada da devam ediyor.

Fed'in yarın başlayacak ve kararları çarşamba günü açıklanacak toplantısı öncesinde başta emtia piyasası olmak üzere tüm piyasalarda volatilitenin artmaya devam ettiği görülüyor. Fed'in çarşamba günü faizleri artıracağına neredeyse kesin gözle bakan piyasalarda, arz fazlası endişelerinin de devam etmesiyle başta petrol fiyatları olmak üzere emtia piyasalarında sert düşüşler görülüyor.

Brent petrolün varil fiyatının bugün yüzde 4'ün üzerinde değer kaybıyla yaklaşık 12 yılın en düşük seviyesi olan 36,32 dolara kadar gerilemesi, domino etkisiyle pay piyasalarında da düşüşlere neden oldu. Analistler, düşen emtia fiyatlarının borsalarda ağırlığı yüksek dev şirket hisseleri üzerinde yarattığı baskı nedeniyle endekslerin düşüşe geçtiğini ifade ediyor.

Avrupa borsalarında değer kayıpları yüzde 1'e yaklaşırken, ABD borsalarının vadeli işlem sözleşmeleri de düşüşe geçti. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,18'e kadar yükseldikten sonra şu dakikalarda yüzde 2,15 seviyesinde dengelendi.

Yurt içinde, artan dolar talebi nedeniyle dolar/TL 2,9970 ile yaklaşık 2,5 ayın zirvesine çıkarken, 2 yıl vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi de yine 2,5 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 11,15'i gördü.

BIST 100 endeksi 20 ayın en düşüğüne geriledi

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi ise döviz kurları ve faizlerdeki yükseliş eğiliminin negatif etkisiyle 71.695,94 puan seviyesinden düşüşe geçerek 31 Mart 2014 tarihinden bu yana en düşük seviyesi olan 69.498,70 puana kadar geriledi.

Şu dakikalarda dolar/TL yüzde 0,40 artışla 2,99'un hemen üzerinde dengelenmeye çalışırken, avro/TL ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,40 yükselişle 3,2870 seviyesinden alıcı buluyor.

Güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksinin 71.000 puan üzerinde tutunamadığına dikkati çeken analistler, tepki alımlarının Fed öncesinde güçlenemediğini ve geçen hafta boyunca etkili olan satış baskısının öne çıktığını kaydediyor. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşlerin küresel piyasalarda tedirginliğe neden olduğunu aktaran analistler, ilgililerin son açıklamalarından sonra arz tarafında bir düşüş olmayacağının anlaşıldığını, küresel ekonomik aktiviteye ilişkin toparlanma sinyalleri güçlenene kadar petrol fiyatlarının talep tarafından da destek bulamadığını dile getiriyor.

Diğer emtia fiyatları ile birlikte altının ons fiyatında da gerilemeler dikkati çekiyor. Altının onsu yüzde 1'e yakın değer kaybıyla 1.066 dolar seviyesine kadar geri çekildikten sonra şu dakikalarda kayıplarının önemli bir kısmını telafi ederek 1.072 dolar seviyelerine çıktı.

Kapalıçarşı'da altının gram fiyatı ise dolar/TL'deki yükselişin, altının ons fiyatındaki düşüşle dengelenmesi nedeniyle yatay bir seyir izliyor. Şu dakikalarda altının gramı 103,10 lira, çeyrek altın 171 lira, Cumhuriyet altını ise 695 liradan satılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER