banner98

Güney Kıbrıs için anlaşma sağlandı

Güney Kıbrıs için anlaşma sağlandı
BBC’nin haberine göre, kredi paketinin maliyetinin önemli bölümünün Kıbrıs'ın güneyindeki bankalarda hesapları bulunan mudilere karşılatılacak. Ülkenin ikinci büyük bankası Kıbrıs Halk Bankası kapatılırken, en büyük banka; Kıbrıs Bankası ise, yeniden yapılandırılacak. IMF BaşkanıChristine Lagarde ve Euro Bölgesi Maliye Bakanları'nın Brüksel'deki toplantısında Kıbrıs yönetimini Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiyadis temsil etti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble varılan anlaşmanın Kıbrıs'ta parlamentonun onayına sunulma zorunluluğunu getirmediğini açıkladı. Yeni düzenleme ile 100 bin Euro'nun üzerinde mevduatı olanların paralarının yüzde 40'ını kaybedebilecekleri, daha küçük hesaplara ise dokunulmayacak. Kıbrıs'ın güneyinde yapılan oylamada emeklilik fonlarının kamulaştırılması yönünde karar alınırken "sorunlu" ve "iyi" banka sınıflandırması yapılması da kararlaştırılmıştı.Kıbrıs Rum Kesimi’nde banka işlemleri üzerinde kısıtlamalar uygulanırken, şubeler geçen hafta kapalı kaldı; ATM’lerden çekilebilecek nakit miktarına günlük 100 euro sınırı getirdi.

İSTİFA TEHDİDİ İŞE YARAMADI

Diplomatik kaynaklar, Lagarde'ın "aşırı ve sürekli artan" talepleri karşısında bir ara istifa ve referanduma gitme tehdidinde bulunan Anastasiadis'in AB liderlerinden de destek göremeyince geri adım attığını belirtti.

'YA KABUL ET, YA EURO'DAN ÇIK'

Görüşmelere yakın kaynaklara göre, Van Rompuy ve Barroso, Rum bankalarına dokundurtmamak isteyen Anastasiadis'e "ya yapar ya da eurodan çıkarsın" mesajını vererek ikna etti. Liderlerin 10 saat süren toplantısında ana hatları çizilen yeni kurtarma paketi, Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından detaylandırılarak onaylandı.YENİ PAKETTE NELER VAR?

* Yeni kurtarma paketinde, Rum parlamentosunda reddedilen ilk paketin aksine 100 bin euronun altındaki mevduatlara dokunulmayacak. 100 bin euronun üzerindeki mevduatlar için sektörün geneline yönelik bir düzenleme getirilmiyor.

* Yeni pakette, zordaki Laiki Bank'ın derhal parçalanarak kapatılacağı zararların 100 bin euronun üzerindeki mevduat, hisse senedi ve tahvil sahiplerinden tahsil edilmesi öngörülüyor.

* 100 bin euronun üzerindeki mevduatlardan kesinti miktarı belirtilmezken prensip kararı olarak bu oranın yüzde 40'ı aşmayacağı belirtiliyor.

* Laiki Bank'ın sigorta kapsamındaki mevduatlarını devralacak olan Bank of Cyprus'ta da 100 bin euro limitinin üzerindeki mevduatların belirsiz oranlarda kırpılması sözkonusu olacak.

MEVDUAT SAHİPLERİNDEN 7 MİLYAR EURO 

Euro Bölgesi ve IMF'nin 10 milyar euroluk kredisine ilaveten mevduat sahiplerinden toplanacak yaklaşık 7 milyar euroyla Rum kesiminin 17 milyar euroluk finansman ihtiyacı karşılanmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER