IŞİD'e katılmak için öyle bir ülkeden geldi ki...

IŞİD'e katılmak için öyle bir ülkeden geldi ki...

Paris’teki terör saldırılarının ardından dünyanın gündemine oturan yabancı savaşçılar konusunda tartışmalar sürerken, Türkiye İD’e katılmak üzere Suriye’ye geçmek isteyen yabancı teröristlerin önünün kesilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Sadece Kilis bölgesinde son bir yılda çoğu Avrupa ülkelerinden olmak üzere 200 kadar kişi yakalandı.

Türkiye’den Suriye’ye ya da Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan geçmeye çalışırken yakalananlar arasında Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, İngiltere gibi Batı Avrupa ülkelerinin yanı sıra Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Çin, Sudan, Nijerya, Libya, Katar, Afganistan,Tacikistan, Lübnan İran ve ABD’lilerin bulunduğu öğrenildi. Bu ülkelere son olarak Güney Koreeklendi.Türk yetkililer şaşırdı

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, kısa süre önce Kilis kırsalında güvenlik önlemleri alan hudut birlikleri 30 yaşlarında bir kişiyi Türkiye’ye yasa dışı geçiş yaparken yakaladı. Adı gizli tutulan şüphelinin Güney Kore vatandaşı olduğu anlaşıldı. Şüphelinin IŞİD’den kaçarak Türkiye’ye geldiğini açıklaması üzerine yerel güvenlik birimleri gelişmeyle ilgili Ankara’yı bilgilendirdi. BaştaOrtadoğu ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden çatışma bölgelerine katılım olmasına karşın, Türkiye’den çok uzak olan Güney Kore’den bir gencin IŞİD’e katılması şaşırttı. Harekete geçen Ankara, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Güney Kore Büyükelçiliği’ne durumu bildirdi. Türkiye’ye sığınan Güney Koreli şüpheli, kendisiyle birlikte 18 yaşında bir arkadaşının da Türkiye’ye geldikten sonra yasadışı yollardan Suriye’ye geçip IŞİD’e katıldığını anlattı.

Ankara’daki Güney Kore Büyükelçiliği’nin devreye girmesiyle birlikte, 18 yaşındaki Güney Koreli gencin kimliği ile ilgili adli inceleme başlatıldı. Interpol kanalıyla da Güney Kore’deki güvenlik birimlerine gelişmeler aktarıldı. Türk polisinin, halen IŞİD içinde bulunduğu belirlenen gençle ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda yerel polis, IŞİD’e katılan gencin evinde arama yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER