banner115

İngiliz öğrenciler neden ayaklandı?

İngiliz öğrenciler neden ayaklandı?

Mehmet Oytun Kantar'ın haberi...

İngiltere’nin başkenti Londra binlerce üniversite öğrencisinin parlamento binasını basmasıyla sarsıldı.Tel örgüleri söküp binanın bahçesine giren öğrencilerle polis arasında şiddetli çatışmalar çıktı.Olaylarda 3 kişi yaralandı.

Peki öğrencileri parlamento binasına saldıracak kadar çileden çıkartan neydi?

Yıllık eğitim harcının 9 000 Sterlin’e yükselmesiydi.2 yıl öncesine kadar 3 500 Sterlin civarında olan harçların neredeyse 3 kat yükselmesiyle öğrenciler ciddi bir ekonomik bunalımla karşı kaşıya kaldı. 18 eylülde İskoçya’nın bağımsızlık referandumunda hayır oyu kullanmasıyla büyük tehlike atlatan İngiliz Birleşik Krallık’ta ekonomik kriz ve beraberinde gelen kemer sıkma politikalarından böylece öğrenciler de nasibini almış oldu.
Güneş Batmayan Krallık olarak adlandırılan, 19. Yüzyılda dünya ekonomisine liderlik etmiş ülke olan İngiltere’de bunlar yaşanırken, acaba diğer dünya ülkelerinde durum nasıl?

EN YÜKSEK HARÇ ÜCRETİ AMERİKA’DA.

ABD’de harç miktarı eyaletlere göre farklılıklar gösterirken, ücretler 7,173 dolar’dan başlıyor, 24,700 dolar’a kadar yükseliyor. Birleşik Devletlerde öğrenciler yüksek eğitim harçlarını aldıkları uzun dönemli kredilerle karşılıyor. Üniversite dönemli yarı dönemli çalışmaya başlayan öğrenciler mezun olduktan sonra da yıllarca çalışarak aldıkları kredinin ödemelerini yapıyor.

ABD’yi Japonya izliyor. Japonlar 1 yıllık üniversite eğitimine yaklaşık 12 000 dolar ödüyor.
Liste Avusturalya 7,692 dolar, Kanada 5,974 dolar olarak devam ediyor.

REFAH ÜLKELERİNDE ÜCRETSİZ

Üniversite Eğitiminin ücretsiz olduğu ülkeler arasında Kuzey Avrupa ülkeleri dikkat çekiyor.
Bunların arasında Danimarka, Norveç, İsveç Finlandiya ve Estonya var.

TÜRKİYE’DE DE ÜCRETSİZ

Üniversite harçları Türkiye’de de 27 Ağustos 2012 tarihinde kaldırıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner118