İlişkiler artarak devam edecek

İlişkiler artarak devam edecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ileTürkmenistan arasındaki ilişkiler son yıllarda en üst düzeyde yoğun bir şekilde devam etmektedir, artarak devam edeceğine de inanıyorum" dedi.

Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov, Oğuzhan Köşkü'nde baş başa görüştü.

Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "çok değerli kardeşim" diye hitap ettiği Berdimuhamedov'a daveti için teşekkür etti.

Orta Asya'ya cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, Başbakan olarak yaptığı ziyaretlerle Türkmenistan'a beşinci kez geldiğini ifade etti. Erdoğan, Berdimuhamedov'un, 28 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılımından duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

"STRATEJİK İLİŞKİLER"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler son yıllarda en üst düzeyde yoğun bir şekilde devam etmektedir, artarak devam edeceğine de inanıyorum" dedi. Türkmenistan'daki yatırımlarda Türk müteahhitlerin üst düzey projeler yüklendiğini belirten Erdoğan, bundan sonra da ticaret, kültür ve turizm alanında önemli adımlar atılacağına inandığını söyledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov da, davetini kabul ederek Cumhurbaşkanı olarak Orta Asya'daki ilk ziyaretini Türkmenistan'a yapan Erdoğan'a teşekkür etti.

İKİ ÜLKENİN BAYRAĞINI DA YERDEN ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için geldiği Türkmenistan'da, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından törenle karşılandı.

Erdoğan için resmi karşılama töreni Oğuzhan Köşkü'nün içerisindeki tören alanında düzenlendi. İki ülke milli marşlarının çalındığı törende, Erdoğan tören kıtasını selamladı.

Heyetlerin takdiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, iki ülke bayraklarının önünde basına poz verdi.

Bu arada, milli marşların çalınmasının ardından tören kıtasına yönelen Erdoğan, yer belirtmek için kullanılan iki ülkenin bayrağını yerden aldı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER