ABD, bu kez o grubu vurdu!

ABD, bu kez o grubu vurdu!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Amerikan savaş ve bombardıman uçakları ile insansız hava araçlarının dün geceSuriye'nin İdlib kentine bağlı Sarmada kasabası civarındaki Horasan Grubu'na ait 5 hedefi vurduğu belirtildi.

CENTCOM, operasyonun sonuçlarını değerlendirme aşamasında olduklarını, ancak ilk belirlemelere göre operasyonda militanların vurulduğunu ve Horasan Grubu'na ait çok sayıda araç, toplanma amacıyla kullanılan binalarla emprovize patlayıcı cihaz üretim ve eğitim tesislerinin imha edildiğini ya da hasara uğratıldığını bildirdi.

Açıklamada, Horasan Grubu'nun "militan yetiştirme, savaşçı ve para akışına yardımcı olma, ABD ve Batılı hedeflere saldırılar planlama faaliyetlerini içeren bir geçmişi paylaşan Nusra Cephesi ve çekirdek El Kaide grubuna bağlı aşırıcılardan oluşan şebekeye verilen ad olduğu" kaydedildi.

CENTCOM açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bu hava saldırıları, Nusra Cephesi'nin ılımlı Suriye muhalefetiyle çatışmalarına yanıt niteliğinde değildi ve Nusra Cephesi'ni bir bütün olarak hedef almadı. (Saldırılar) Odak noktaları Esed rejimini devirmek ya da Suriye halkına yardım etmek olmayan Horasan Grubu'na yönelikti. Bu El Kaide militanları, Batılı çıkarlara karşı saldırıları ilerletmek için Suriye meselesinden istifade ediyor. Bu şebeke, Avrupa ya da ana vatana (ABD toprakları) saldırılar planlıyordu ve çıkarlarımızı korumak ve onların harekete geçme yeteneklerini ortadan kaldırmak için kararlı adım attık. ABD çıkarlarına karşı saldırı planlamalarını sekteye uğratmak için gerekli her türlü adımı atmaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER