CENNETTEN BİR KÖŞE EYÜPSULTAN

CENNETTEN BİR KÖŞE EYÜPSULTAN

Metropol İstanbul'da hayat ve geçim mücadelesinin zorluğundan hep şikayet ederiz. Genel de şehrin havasından çok araçların egzos dumanlarını soluruz. Zaten yiyip içtiklerimizin doğallığına katkı maddelerine, araç, asansör, yürüyen merdivenler derken çok az hareketli bir yaşam tarzımıza hiç girmek istemiyorum. O kadar çok işimiz vardır ki bitiremeyiz, herşeye yetişemeyiz. Hele ki siyasetle veya futbolla biraz ilgimiz bu konuda bir takibimiz varsa bol bol dedikodu muhabbetlerinde buluruz kendimizi. Ne gariptir ki siyasette hırsınız da varsa benlik ve kibir sarar sizi zamanla. Desinler için görüntü vermek için ömür tüketirsiniz. Eşe, çocuklara, dostlara, akrabalara, hasta ziyaretlerine zaman bulamıyoruz deriz. Allah'tan düğün ve cenazelere yetişme konusunda son dakika vefasına sahip bir milletiz diyebilirmiyiz ki o konuda son yıllarda bu özelliğimizi kaybeder olduk maalesef. Zaten trafik ve mesafeler arası ulaşımda zaman kaybı ve çile yaşamamak için belli saatleri tercih etmekten başka çaremizde yoktur İstanbul'da.

Değerli dostlar yaşamak demek bu olmamalı. Hayatımıza bereket katarak kendimize zaman ayırmalı ve yaşamımızı bizlere güzelleştirecek yaşam enerjimizi arttıracak çevremizdeki güzellikleri yaşamak için zamanımızı iyi yöneterek kendimize değer vermeliyiz. Böylece zihin ve beden sağlığımızı korumalıyız.

Adeta cennetten bir köşe olan güzel ilçemiz Eyüpsultan bizim için bu noktada çok büyük nimettir. Bilmem kaçımız ilçemizin bu güzel mekanlarından ve nimetlerinden haberdardır. Örneğin İstanbul dışından sabaha özel yoğun bir ziyaretçinin olduğu Cuma veya Pazar sabahlarında güne buranın sakini olarak, Eyüpsultan Camiinin o anlatılamayacak manevi atmosferinde sabah namazıyla başlamanın lezzetini tadabildik mi acaba.? Kuşların adeta zikir sesleri arasında sabah namazı sonrası veya akşam namazı öncesi Eyüpsultan hazretlerinin huzurunda edilen duanın huzurunu tadabildik mi.? Eyüpsultan Hazretleri. Hicri takvimin başlangıcı olan Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretinde onu evinde yedi ay gibi bir süre misafir etme şerefine nail olmuş büyük sahabe.

Bir hafta sonunda Eyüpsultan Mezarlıklarından piyerloti sırtlarına yürüyerek veya teleferikle çıkarken ölüm tefekkürüyle dünyadan göçen sevdiklerimizi dostlarımızı akrabalarımızı yadedildik mi.? Sonrasında Piyerlotiden Haliç ve İstanbul manzarasıyla çayınızı yudumlarken bu şehirden geçmiş tarihi, nice kahraman ve yiğitleri zihninizde canlandırabildiniz mi.? Sonrasında tüm İstanbul'dan yükselen ezan sesleriyle piyerloti tepesindeki Kaşgari dergahının şehrin gürültüsünden uzak camiinde ve avlusunda huzurun zirvesini yakalayabildik mi.? Piyerlotiden aşağı inerken ilk aklıma gelen

Bestekar Zekai Dede'den, Necip Fazıl Kısakürek'e, Mareşal Fevzi Çakmak'dan Cihan Pehlivanı Kara Ahmed gibi nice iz bırakan yiğitlerin kabirlerini ziyaret edebildik mi ?

Eyüpsultan camiinin arka tarafında tamamen tarihin sokaklarında padişahların kılıç kuşandıkları cülüs yolunda ata binme taşından yoksulun sıcak yemeğini aldığı imarethanesine, Eyüpsultan'da kabri bulunan tek Osmanlı sultanı Mehmet Reşat'la Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa'yla ecdadımıza vefa ziyaretlerinde bulunabildik mi ?

İlçemizin Edirnekapı-Demirkapı bölgesi arasında kalan Şehitliğimizde başta İstiklal Marşımızın yazarı Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, son sadrazam Ahmet Tevfik Paşa, divan edebiyatı şairi Baki, Türk Tarih Kurumu kurucularından Yusuf Akçura, ünlü besteci Cemal Reşit Rey, edebiyatçılar Oğuz Atay, Peyami Safa ve ünlü cerrah Siyami Ersek'in de kabirleriyle beraber hava ve kara hatta Balkan, Çanakkale, 1.Dünya savaşından yaralı gelip şehit olan şehitlerimizi de ziyaret için hatırlatmak istedim.

Edirnekapı'dan surların dibinden, eğri kapı önünden Ayvansaray'a inerken sahabe kabirlerine yani peygamber efendimiz döneminde yaşamış onu görmüş peşinden gitmiş, biraz Fatih ilçe sınırlarında kalan Hz. Kaab, Muhammedel Ensari, Hz Cabir gibi yol arkadaşlarına hatta surların dibinde efendimizin süt kardeşi Şeybetül Hudri'de ziyaret planlarınız arasında olsun derim. Eyüpsultan'lılar olarak gerçekten şanslıyız.

Yine bir gününüz'de Eyüpsultan vapur iskelesinden Şehir hatlarının vapuruyla Haliç'ten İstanbul'u, tarihi yarımadayı, sırasıyla sağınızda

Edirnekapı Mihrişah Sultan, Yavuz Selim, Fatih, Şehzadebaşı, Yıldırım Beyazıt, Süleymaniye, Nuru Osmaniye camileri, İstanbul Üniversitesi ve Beyazıt Yangın kulesi ile Topkapı sarayı arkasında Ayasofya ve Sultanahmet solunuzda Galata kulesini temaşa ederek Boğazı ve Kız kulesi ile Üsküdar turu tavsiyem var size. Güneşli bir bahar havasında. Vapur'da simit ve çay nostaljisiyle. Hatta martılara da atacağınız simitiniz olsun yanımızda derim bu yolculuğunuzda. Eyüpsultan sahilinden ayrılırken de Eyüpsultan sırtlarına, Eyüpsultan'ın simgesi mor renkli açan Ergüvan ağaçlarını da temaşa etmeyi unutmayın.

Üsküdar sahilinde oturup boğazı seyredip tekrar geri dönebilirsiniz.

Spor kıyafetlerinizle yürüyüşe ne dersiniz Eyüpsultan'da.

Bunun için hafta içi akşamlarında Eyüpstadı hizmetinizde. Eyüp iskelesinden Alibeyköy'e haliç sahili de çok uygun bu noktada.

Eyüpsultan'ın Belgrad ormanlarına ve Karadeniz sahiline komşu olduğunu biliyorsunuz dur umarım.!

Hafta sonu ilçemizin kuzey bölgesine doğru açılmanızı tavsiye ederim. Eyüpsultan Belediyemizin Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri. Piknik alanları, yürüyüş yolları ile. Bol yeşil ve oksijen. Kuş sesleri eşliğinde huzur sizleri bekliyor burada. Çünkü isteklerimiz var yetkililerden.

İşte burada duruyoruz. Şimdiye kadar saydığımız Eyüpsultan'ın cennet köşelerine herkes kendi imkanlarıyla yürüyerek de olsa gidebilir diyebiliyoruz.

Ancak Belgrad ormanlarımıza ulaşmak için özel aracımız olması gerekiyor. Yeni dönemde Belediyemizden isteğimiz İstanbul'un akciğeri Belgrad ormanlarımıza Belediyemizin toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı kolay kılması. Halkımıza spor alışkanlığı kazandırmak için Sabah ve akşam Kurtkemeri ve Belgrad ormanları bölgesine otobüs hattı konulması. Veya Belediyemizin haftanın belli gün ve saatleri için Eyüpsultan'lıları doğada sporla buluşturacak etkinlikler tertip etmesi. Remzi Aydın Başkanımız her ayın ilk hafta sonu için bu içerikte bir etkinliği başlatmıştı. Katılım düşük kalmıştı. Nedeni toplumumuzu spor, kendine özel zaman ayırma değer verme kültürüne alıştırmamız bu noktada teşvik edici unsurları arttırmamız gerekiyor. Kemerburgaz Bahçeköy yolu üzerinde Fıratpen Koşu parkuru var. Burası göl kenarında 6 km'lik profesyonel özel parkur. Muhteşem mükemmel bir yer yürüyüş ve spor için. Bölge itibariyle Sarıyer ilçe sınırları içerisinde kalıyor. Eyüpsultan Belediyemizin Kurt Kemeri Sosyal Tesislerinin de bu şekilde çok amaçlı profesyonel kullanıma uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu mekanları özellikle Büyükşehir Belediyemiz millet bahçesi benzeri projeler üreterek bu alanları ücretsiz ikramlı halkın ulaşımını sağlayıp yürüyüş ve sporunu yapacak şekilde yeniden projelendirmesi gerekir diye düşünüyorum. Yine Eyüpsultan İlçemiz sınırlarında bulunan Karadeniz sahil şeridininde Belediyemiz tarafından güvenli ve profesyonel tesislerle her kesimin istifade edebileceği deniz turizminde değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.Bu bölgenin dar gelirli vatandaşlarımıza hizmet verecek öncelikte değerlendirilmesini şiddetle öneriyorum. Son olarak yeni dönem de yeni seçilecek Belediye Başkanımızdan isteğimiz, yukarıda saydığımız ilçemizin muhteşem noktalarını bilmeyen daha önce hiç gitmemiş vatandaşlarımızı bu mekanlara taşımak. Eyüpsultan'lıların kendilerine zaman ayırması ve sağlığına, yaşamına enerji katmasına yönelik kültürün kazanılmasına öncülük etmek. Metropol şehrin günümüzdeki en büyük sorunu yaşam ve geçimde boğulan dar gelirli insanlarımıza nefes aldırmak ve yaşam enerjisi vermek için halka hizmet hakka hizmettir düsturuyla yöneticilerimize büyük vazife düşüyor. Saygılarımla

YORUM EKLE