Her şeyi Google'a sormayın

Her şeyi Google'a sormayın

Çocuğunuzun sorduğu soruları cevaplarken yalnızca aklınızı kullanmak yerine daha hızlı bir çözüm için Google’a danışıyorsanız, merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre insanların çoğu internet bağlantısına sahip olduklarında karşılaştıkları sorularda kendi birikimlerine güvenmekten çekiniyorlar. Bu durum internet bağlantımızın nasıl düşündüğümüzü etkilediğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

University of Waterloo’da görev yapan Prof. Evan F Risko konuyla ilgili açıklamasında “internetin her yerde hazır bulunması bizi oldukça büyük çapta bilgi ile bağlantılı hale getiriyor. Ve bu bilgi erişilebilir olduğunda insanların çoğu kendi birikimlerine güvenmekten çekiniyorlar” dedi.

Prof. Risko tarafından yönetilen araştırma grubu 100 kişiye “Fransa’nın başkenti neresidir?” gibi basit sorular yönlendirdiler.

Deney grubunda 50 kişiye internet bağlantısı sağlanırken diğer 50 kişinin internet erişimi kısıtlandı. Araştırmadaki dikkat çekici bulgulardan biri, internet bağlantısı olan grubun diğer gruba göre daha çok soruda cevabı bilmediklerini söylemeleri oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER